Gramy z WOŚP! Jak co roku przyłączamy się do zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zachęcamy do dzielenia się dobrem. Uruchomiliśmy wirtualną puszkę, z której wpłaty zasilą konto Fundacji Jurka Owsiaka, trwają także przygotowane przez "Wyborczą" licytacje.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czasy są niepewne, a piąta fala pandemii zmusza nas do nauki i pracy zdalnej, do izolacji. Dzieje się tak na kilka dni przed 30. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kiedy to tysiące wolontariuszy w całej Polsce mają ruszyć z puszkami w ręku, by kwestować na rzecz fundacji. 

WOŚP 2022. Dzielimy się dobrem

Jednak już ubiegłoroczny, także pandemiczny, finał WOŚP pokazał, że dla chcących pomagać nie ma rzeczy niemożliwych, a dzielenie się dobrem nie zna barier. Mimo obaw i licznych obostrzeń w ubiegłym roku na konto Fundacji Jurka Owsiaka wpłynęło rekordowe 210 813 830,10 zł. A każda złotówka przysłużyła się poprawie kondycji służby zdrowia, która i bez pandemii nie była w najlepszej formie. 

Rekordów - a tym samym ogromu pomocy, jaka popłynęła na dziecięce oddziały polskich szpitali - by nie było, gdyby nie pomysłowość ludzi, którzy tworzą WOŚP. I dobra wola tych, którzy w pomaganie się włączają.

Tam, gdzie tradycyjna zbiórka do puszek była niemożliwa albo mogłaby narazić bezpieczeństwo wolontariuszy, z pomocą przyszły nowe technologie. Wirtualne puszki, licytacje czy akcje specjalne partnerów WOŚP sprawiają, że pieniądze na konto Fundacji spływają jeszcze szybciej. 

WOŚP 2022. Wrzućże do puszki "Wyborczej"

W tym roku także krakowska „Gazeta Wyborcza" będzie grała z WOŚP hybrydowo. Część naszych dziennikarek i dziennikarzy wyruszy z puszkami na ulice miasta, by kwestować z puszką, nasza reprezentacja stanie także na starcie biegów towarzyszących 30. finałowi. 

Jednak praca zdalna, którą z powodów bezpieczeństwa wprowadziliśmy w naszej redakcji, sprawia, że puszka, do której na rzecz fundacji WOŚP zbieramy jako „Gazeta Wyborcza Kraków", będzie wirtualna. To oznacza, że tak jak w każdym zakątku świata nasze Czytelniczki i nasi Czytelnicy mogą czytać nasze artykuły za pośrednictwem internetu, tak samo z każdego miejsca na Ziemi będzie można zasilić naszą WOŚP-ową puszkę.

Wystarczy wejść na stronę: eskarbonka.wosp.org.pl/7ydere i wybrać kwotę, jaką chce się zasilić eSkarbonkę oraz sposób płatności i w ten sposób razem z nami zagrać dla najgłośniejszej orkiestry świata. 

WOŚP 2022. Wrzućże do puszki 'Wyborczej'
WOŚP 2022. Wrzućże do puszki 'Wyborczej'  mat.prasowe

WOŚP 2022. Licytuj z nami!

Kwestowanie, biegi i eSkarbonka to jednak nie wszystko. W tym roku ponownie przygotowaliśmy internetowe licytacje. 

Pierwsza z aukcji to gratka dla prawdziwych twardzieli! Zwycięzca lub zwyciężczyni będą mogli pod okiem profesjonalistów z klubu Kaloryfer zaznać przyjemności morsowania i smaku słynnego szwedzkiego kiszonego śledzia Surströmming. Wszystko to w doborowym towarzystwie sopranistki Opery Krakowskiej Magdaleny Barylak, znanego świetnie z ekranów aktora Piotra Cyrwusa oraz Aldony Skowrońskiej, kobiety, która pokonała lodową milę morską dwukrotnie! A już w wodzie na śmiałka czekał będzie redaktor naczelny krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej" Michał Olszewski.

Na życzenie uczestnika lub uczestniczki całe spotkanie może sfotografować jeden z fotoreporterów „Gazety Wyborczej", a po zakończeniu morsowania - otrzymać pamiątkowy dyplom i autografy.

Kolejna nasza propozycja to coś dla miłośników gór. Do wylicytowania jest weekendowy pobyt w góralskiej, drewnianej chacie oraz wycieczka w Tatry Zachodnie. Do domu i na górski spacer zaprasza autor książek o tematyce podhalańskiej i górskiej Bartłomiej Kuraś.

Podobnie jak w ubiegłym roku zapraszamy również do licytacji naszej okładki. Zostań bohaterką/bohaterem pierwszej strony „Tygodnika Kraków", piątkowego, lokalnego dodatku „Gazety Wyborczej". Zaprezentuj siebie, swoją pasję lub firmę. Pokaż się na zdjęciu, opowiedz naszemu dziennikarzowi o tym, co dla ciebie ważne.

Licytacje na platformie wyborcza.pl/WOSP zakończą się 30 stycznia późnym wieczorem.

WOŚP 2022 pod Wawelem

Na niedzielę, 30 stycznia, zapraszamy także na wyjątkowe wydarzenie pod Wawelem, które organizujemy wspólnie z Krakowskim Klubem Morsa „Kaloryfer". Śmiałkowie wskoczą do lodowatej wody, by przeprawić smoka wpław przez Wisłę!

W tym roku Orkiestra Jurka Owsiaka zagra dla zapewnienia wyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci, a hasło jubileuszowej edycji zbiórki to "Przejrzyj na oczy". Dotychczas, podczas 29 finałów, Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 mld zł i kupiła ponad 67 300 urządzeń.

WOŚP 2022. Dołącz do pomagania poprzez eSkarbonkę
WOŚP 2022. Dołącz do pomagania poprzez eSkarbonkę  mat.prasowe

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem