Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mimo trudności gospodarczych Unia Europejska nie rezygnuje z pozycji lidera ekologicznych zmian. Europejski Zielony Ład i jego aktualizacja FitFor55 to szereg rozwiązań, które mają ochronić bioróżnorodność, transformacja energetyki.  

Jednocześnie ekologiczna polityka Unii nadal budzi opór, i to na najróżniejszych poziomach. Krytycy zielonej transformacji zarzucają politykom, że doprowadzą do zduszenia europejskiej gospodarki. Zwolennicy wskazują na zbyt wolne tempo zmian i dwuznaczne działania Brukseli. Ich zdaniem instytucja jednocześnie wspiera ochronę środowiska i działania, które z ekologią nie mają nic wspólnego. Jak pogodzić te racje? I gdzie leżą granice kompromisu w obliczu rosnącego kryzysu klimatycznego?  

„Gazeta Wyborcza" zaprasza na czwartkową debatę ekologiczną. Biorą w niej udział Róża Thun – europosłanka Europejskiej Partii Ludowej, Joanna Flisowska – prawniczka reprezentująca Greenpeace oraz Andrzej Guła – założyciel Polskiego Alarmu Smogowego, ekonomista środowiska.

Debata rozpoczyna się o godz. 18 w krakowskim klubie Hevre, ul. Meiselsa. Można ją obejrzeć na Facebooku krakowskiej „Wyborczej" oraz w serwisie wyborcza.pl.

Uczestnicy online mają możliwość zadawania pytań na czacie Fb. Możliwe jest też bezpośrednie uczestnictwo w debacie. Zgłoszenia imienne należy wysyłać pod adres redakcja@krakow.agora.pl do godz. 15.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.