Krakowski Ośrodek Siostrzeństwa dla kobiet i dzieci dotkniętych przemocą domową już działa. Podopieczni mogą liczyć tutaj na własny kąt oraz wsparcie prawne, socjalne i psychologiczne. By zapewnić poszkodowanym całkowite bezpieczeństwo, adres schroniska pozostanie utajony.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Krakowski Ośrodek Siostrzeństwa dla kobiet i dzieci uciekających przed przemocą domową, będących w stanie zagrożenia zdrowia i życia, otworzyło działające od roku Centrum Praw Kobiet w Krakowie. Oddział CPK to jednak za mało, bo ofiar przemocy niestety jest coraz więcej.

- Jeszcze zanim zaczęłyśmy oficjalnie działać, zgłosiła się do nas pobita kobieta, która uciekła przed mężem z domu. Wtedy dopiero kończyłyśmy remontować nasze biuro i nie myślałyśmy o schronisku. Dziś możemy już taką panią przyjąć i zaoferować kompleksową pomoc. To zdarzenie pokazuje, jak bardzo takie specjalistyczne placówki są potrzebne i poszukiwane przez kobiety - podkreśla Natalia Kućma, dyrektorka krakowskiego oddziału Fundacji Centrum Praw Kobiet.

Ułożyć życie na nowo 

W oddziale CPK w Krakowie kobiety i ich dzieci mogą znaleźć bezpieczne schronienie na krótko. W schronisku będą mogły zatrzymać się na dłużej, aż do momentu, gdy ułożą sobie życie na nowo. Tutaj otrzymają też wsparcie prawne i socjalne oraz pomoc psychologiczną, tak ważną przy radzeniu sobie z traumą przemocy domowej.

- Zapewnienie bezpieczeństwa i kompleksowego wsparcia naszym klientkom to fundamentalne założenia naszej pracy. Bezpieczne schronienie prowadzone przez oddział Centrum Praw Kobiet w Krakowie to realna możliwość pomocy kobietom i dzieciom w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Dzięki naszej wieloletniej pracy wiemy dobrze, że właśnie w momencie, gdy kobieta decyduje się odejść od przemocowego partnera, jest najbardziej narażona na eskalację przemocy. Takie sytuacje mogą skończyć się nawet utratą życia, a tworząc bezpieczne schronienie, chcemy takim sytuacjom zapobiegać - dodaje Urszula Nowakowska, założycielka i prezeska fundacji Centrum Praw Kobiet.

Krakowskie schronisko, jak i cały oddział krakowski CPK, powstały dzięki wsparciu finansowemu Z Zurich Foundation, a także innych lokalnych firm, fundacji i indywidualnych darczyńców.

Jak skontaktować się z Krakowskim Ośrodkiem Siostrzeństwa?

Kontakt z Krakowskim Ośrodkiem Siostrzeństwa odbywa się telefonicznie lub mailowo (780 079 988 lub cpk_krakow@cpk.org.pl). Adres schroniska pozostanie utajony, by zapewnić przebywającym tam kobietom i dzieciom maksymalne bezpieczeństwo.

Kontakt z CPK Kraków
Kontakt z CPK Kraków  materiały prasowe

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem