Krzyk Jany Shostak, bia這ruskiej opozycjonistki, zabrzmia w Krakowie przejmuj帷o. Bia這rusinka uczestniczy豉 w happeningu "ㄊk wolno軼i" w rocznic wybor闚 1989 roku. - Potrzebujemy waszej pomocy. Pomocy materialnej, prawnej, psychologicznej. Nie potrzebujemy drwin, seksistowskich komentarzy - m闚i豉.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od kilkunastu lat krakowscy demokraci świętują rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w 1989 roku. To "Łyk wolności", toast za Polskę, która wybrała właśnie wolność.  Na happening zaprosili europosłanka Róża Thun (niezależna), poseł Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) i małopolski KOD.

Solidarni z Białorusią

Tegoroczny "Łyk wolności" był wiecem solidarności z Białorusią, która walczy z reżimem Łukaszenki. Do Krakowa przyjechała Jana Shostak, białoruska opozycjonistka, która w proteście przeciwko działaniom Łukaszenki krzyczała przez minutę (tak jak kilka dni temu w Warszawie). "Łyk wolności" zamienił się w krzyk wolności.

- Polski rząd tak nas zmarginalizował w Unii Europejskiej, że nie mamy żadnych skutecznych narzędzi pomocy Białorusinom. Jest tylko niechlujstwo i zaniedbania - mówiła do krakowian Róża Thun. - Nie możemy zmarnować 4 czerwca 1989 roku, nie wolno nam. Nie wolno!

- Zazwyczaj spotykamy się, żeby świętować wolność. Tym razem jest to dzień zadumy, do czego może doprowadzić rząd terroru i nienawiści, rządy po obu stronach granicy - przekonywał poseł Jerzy Meysztowicz.

Jana Shostak: Potrzebujemy waszej pomocy

Senator Bogdan Klich przekazał informację, że przebywająca w Polsce rodzina Romana Protasiewicza została objęta opieką MSZ.

Ale to Jana Shostak była najmocniejszym głosem: - Pół tysiąca więźniów i więźniarek politycznych, tyle samo zmuszonych, żeby uciekać do Polski. Potrzebujemy waszej pomocy. Pomocy materialnej, prawnej, psychologicznej. Nie potrzebujemy drwin, seksistowskich komentarzy. Jeżeli możecie pomóc, kontaktujcie się ze mną przez media społecznościowe, będę waszą skrzynką kontaktową.

Jana Shostak wylała zawartość swego kieliszka, tłumacząc, że wzniesie toast wolności, gdy Białoruś będzie wolna.

Uczestnicy "Łyku wolności" odśpiewali na koniec "Sto lat" Aleksiejowi Nawalnemu, który obchodzi 4 czerwca urodziny.

Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
Dobrze, 瞠 chocia jest redaktorka Kursa co potrafi poprawnie napisa bia這ruskie nazwisko.
ju ocenia貫(a)
1
0