Dziś ostatni dzień głosowania w naszym plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2040. - Ja wybrałem walkę z chaosem przestrzennym, bo przestrzeń Krakowa wciąż jest dewastowana - zdradza Łukasz Gibała, szef klubu radnych Kraków dla Mieszkańców.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybieramy siedem wyzwań dla Krakowa i siedem wyzwań dla Małopolski na dwie najbliższe dekady. Listę haseł do głosowania utworzyliśmy z propozycji nadsyłanych przez Państwa oraz z tych redakcyjnych. W każdym z głosowań: krakowskim i małopolskim można wskazać tylko po jednym wyzwaniu. Dziś ostatnia szansa na dokonanie wyboru.

JAKI MOŻE BYĆ KRAKÓW W 2040 ROKU? JAK MOŻE ZMIENIĆ SIĘ MAŁOPOLSKA PRZEZ 20 LAT. ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE!

- Wskazałem na walkę z chaosem przestrzennym, bo to wciąż największy problem Krakowa. Wciąż mamy niskiej jakości plany przestrzenne i silne lobby deweloperskie, które ma wpływy nie tylko w otoczeniu Jacka Majchrowskiego, ale również wśród polityków PO i PiS – przekonuje Łukasz Gibała, były kandydat na prezydenta Krakowa. Swe twierdzenie uzasadnia m.in. problemami z planem obszaru „Kobierzyńska”. – Mieszkańcy zmobilizowali się i zgłosili mnóstwo uwag do projektu planu, ale nie zostały uwzględnione. Potem ja jako radny zgłosiłem poprawkę, która miała ochronić pięć tamtejszych terenów zielonych, ale radni ją odrzucili. Skończyło się na zgniłym kompromisie, który zieleń chroni „tylko punktowo” – dodaje Łukasz Gibała.

Czas na kolej

Gdyby mógł oddać dwa kolejne głosy, to wskazałby też wyzwanie Zielony Kraków oraz Kolej Aglomeracyjną. –  Bardzo dobrze, że w Krakowie w ostatnim czasie tworzone są nowe parki, ale nam chodzi nie o parki kieszonkowe, ale te o rozmiarze XXL, z prawdziwego zdarzenia. Trzeba wykupywać tereny od właścicieli działek. Kolej to z kolei przyszłość transportu miejskiego. Moim zdaniem powinniśmy – niezależnie od rozbudowy kolei aglomeracyjnej – postawić na kolej miejską, która wykorzystałaby istniejące w mieście tory – wskazuje Łukasz Gibała.

OTO WYZWANIA DLA KRAKOWA - KTÓRE WYBIERASZ?

W plebiscycie wojewódzkim Łukasz Gibała wskazał na wyzwanie: „Małopolska bez smogu”. Argumentuje, że przyjęte przez sejmik prawo powinno być bardziej restrykcyjne, a zmiany szybciej wprowadzane.  

Głosować można jeszcze dziś do północy. Wyniki plebiscytu zaprezentujemy 7 maja, czyli w najbliższy piątek.  

OTO WYZWANIA DLA MAŁOPOLSKI - KTÓRE WYBIERASZ?

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  W kontekście planowania przestrzennego, dzikiej deweloperki oraz dewastacji przestrzeni publicznej przez samochody działalność wielu radnych prezydenckich, pisowskich i platformerskich jest mocno podejrzana.

  Dlatego tak zawzięcie atakują Łukasza Gibałę. Wystarczy powiedzieć Gibała, a Stawowy czy Hawranek od razu dostają dzikiego ataku wścieklizny.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Jak w socjalizmie- walczmy z problemami które sami stwarzamy
  już oceniałe(a)ś
  0
  0