Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trwa głosowanie w naszym plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2040. Na razie najwięcej osób wybrało wyzwanie "Zielony Kraków", czyli miasto z nowymi parkami, również tymi o rozmiarach XXL, z nowymi zalesionymi terenami, ale też miasto stosujące przyjazne dla środowiska rozwiązania, np. korzystające z odnawialnych źródeł energii czy potrafiące dobrze gospodarować wodą.

Na drugim miejscu plasuje się hasło "Nowoczesne Premetro" – szybki, częściowo podziemny transport zbiorowy. I jeszcze trzecie miejsce: hasło "Rowerem po mieście", czyli rozbudowa sieci tras dla rowerzystów.

Powietrze i kolej

W plebiscycie małopolskim najpopularniejsze jest wyzwanie "Małopolska bez smogu". To nie dziwi, bo region ma wciąż przed sobą zadania, które udało się już zrealizować w Krakowie, czyli m.in. wymianę przestarzałych kopciuchów na nowoczesne źródła ogrzewania. Na razie powietrze w Krakowie jest w sezonie grzewczym lepsze niż w gminach wokół czy nawet w uzdrowiskach, ale liczymy, że znacznie wcześniej niż w 2040 roku wszyscy w Małopolsce będziemy oddychać pełną piersią.

Drugie w kolejności wyzwanie regionalne, na które padło najwięcej głosów to „Kolej przede wszystkim”. Rozwój połączeń kolejowych to nie tylko walka z wykluczeniem komunikacyjnym i sposób na podniesienie jakości życia, ale też inwestycja w ekologiczny transport. Warto też zauważyć, że na trzecim miejscu znajduje się hasło „Otwarta Małopolska”. Pod nim kryje się nie tylko postulat wycofania się z rezolucji przeciw LGBT, ale też uczynienie z naszego regionu miejsca otwartego i przyjaznego dla wszystkich – cudzoziemców, seniorów, osób z niepełnosprawnościami.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Głosuj w plebiscycie!

Nasze głosowanie wciąż trwa – głosy można oddawać do 3 maja (wybrać można tylko jedno wyzwanie krakowskie i jedno małopolskie). 7 maja przedstawimy wyniki – siedem najważniejszych wyzwań dla miasta i regionu. Warto głosować, bo to szansa na otrzymanie darmowej prenumeraty na osiem tygodni.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.