W Małopolsce - jak podaje sanepid - odnotowano 281 nowych zakażeń. Sytuacja pandemiczna w regionie się stabilizuje. W Polsce na COVID-19 zmarły 102 osoby.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6945 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1046), wielkopolskiego (915), pomorskiego (787), łódzkiego (604), zachodniopomorskiego (538), kujawsko-pomorskiego (471), śląskiego (431), dolnośląskiego (344), warmińsko-mazurskiego (321), małopolskiego (281), lubelskiego (280), podkarpackiego (217), opolskiego (182), podlaskiego (173), lubuskiego (113) oraz świętokrzyskiego (98).

144 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Potwierdzone zgony

Z powodu COVID-19 zmarło 18 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 84 osoby.

Liczba zakażonych koronawirusem w całym kraju wynosi 1 312 780. Jak dotąd zmarło 29 058 osób. 

Ministerstwo Zdrowia podaje, że w związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.

Małopolska: sytuacja się stabilizuje

W regionie spada liczba zakażeń. O ile w 1 stycznia odnotowano 388 testów pozytywnych, o tyle dzień później już 281. Nie ma też żadnych zgonów. 

Czas po świętach to czas – jak zdecydował rząd – zimowych ferii. Ci, którzy myślą o odpoczynku na Podhalu, muszą pamiętać, że wyciągi są zamknięte. Podobnie jak pensjonaty, hotele i kwatery. Można wynajmować jedynie całe domy. 

Ci, którzy myśleli, że skorzystają ze stoków na Słowacji, będą musieli zrezygnować ze swoich planów. Słowacki rząd nie ukrywa, że sytuacja epidemiczna w ich kraju jest krytyczna. Od 1 stycznia nieczynne są wyciągi narciarskie, hotele, zdecydowano też o zamknięciu kościołów. – Możliwości medyków są na wyczerpaniu – przekazał minister zdrowia Marek Krajczi.

A co ze szczepieniami? Służba zdrowia w Małopolsce szczepi się na COVID-19. W Szpitalu Uniwersyteckim zaszczepiono już 755 osób, w pozostałych placówkach wykorzystano większość dawek z partii, która dotarła do Polski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Zawsze "stabilizuje się" w weekendy i święta, kiedy nie robi się testów i nie wypisuje aktów zgonu.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Oczywiście, że się stabilizuje. Trzeba najmłodsze dzieci do szkoły wysłać.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  W tym wypadku "stabilizacja" ma wymiar nie tylko weekendowy. Wyraźny sygnał:
  POD NACISKIEM GÓRALI PiS SZYKUJE SIĘ DO OTWARCIA HOTELI I WYCIĄGÓW
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  "sytuacja się stabilizuje"
  znowu próbuje?
  no, co za uparta sytuacja...
  przecież już tyle razy się przekonała, że zdestabilizować ją to jak pstryknąć...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0