Mrożące krew w żyłach historie wydarzają się nie tylko na ośmiotysięcznikach. "Niech to szlak. Kronika śmierci w górach" to książka przestroga. W czwartek o godz. 20 z autorem Bartłomiejem Kurasiem porozmawia Dominik Szczepański. Transmisja online na Facebooku "Gazety Wyborczej" i na wyborcza.pl.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

?Pierwszy masowy przypadek porażenia piorunem, morderstwa na szlaku, ratownicy TOPR oddający życie za turystów, grotołazi, którzy utknęli w tatrzańskich jaskiniach. Kuraś opowiada historię Tatr przez pryzmat najgłośniejszych wypadków i tajemniczych zaginięć.

Tatrzański Park Narodowy odwiedza rocznie ponad 3 mln turystów, a liczba wypadków z ich udziałem wciąż rośnie! Ze statystyk TOPR wynika, że w samym rejonie Orlej Perci, gdzie latem potrafią tworzyć się kolejki przed wejściem na szlak, dochodzi do 12 proc. wszystkich śmiertelnych wypadków w Tatrach. To prawie dwa razy więcej niż na Giewoncie i blisko trzy razy więcej niż na Rysach.

Tatry to góry, które dla wielu są pasją, a nawet miłością. Ale potrafią też być okrutne i zabójczo niebezpieczne. - Większość na pewno nie chodzi po śmierć, choć ją spotyka. Najczęściej z prozaicznego powodu: braku odpowiedniego przygotowania, np. braku kondycji. W Tatrach sporo ludzi umiera na zawał, ma problemy ze skokami ciśnienia. Są też tacy, którzy chcą śmierci - w Tatry przyjeżdżają samobójcy - mówi Kuraś, dziennikarz „Wyborczej", który pisze o nich od blisko 25 lat.

Najgłośniejsze wypadki i tajemnicze zaginięcia

Razem z Pawłem Smoleńskim opublikowali o Tatrach trzy książki – „Bedzieswisioł za cosik. Godki Podhalańskie", „Kruca fuks" i „Krzyżyk Niespodziany. Czas Goralenvolk".

Teraz Kuraś w „Niech to szlak. Kronika śmierci w górach" opowiada historię Tatr przez pryzmat najgłośniejszych wypadków i tajemniczych zaginięć.

- Ta książka jest po to, by ludzie nie szli po śmierć. Jeśli choć jeden z czytelników zawróci ze szlaku, widząc czarne chmury na Tatrami, będzie to dla mnie największa nagroda - mówi Kuraś.

O jego ukochanych górach porozmawia z Dominikiem Szczepańskim. Transmisja online w czwartek o godz. 20 na Facebooku „Gazety Wyborczej" i na wyborcza.pl.

Dla widzów przygotowaliśmy ofertę specjalną, miesięczny bezpłatny dostęp do prenumeraty premium wyborcza.pl.

Kliknij w link i pobierz dostęp.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej