Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zadaniem uczestników jest przygotowanie autorskiego projektu małej bądź średniej formy architektonicznej. Obiekt ma stanowić wyobrażenie autora/autorów na temat „Zegara Słonecznego” – instalacji niezwiązanej na stałe z gruntem, mającej dowolny kształt.

Pomysł powinien nosić znamiona nowatorskiego rozwiązania architektonicznego i łączyć w sobie elementy sztuki nowoczesnej z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Mechanizm zegara ma obejmować:

  • działanie w systemie całodobowym (wskazywać czas po zmierzchu),
  • symulację ruchu Słońca po ekliptyce,
  • wskazanie czasu słonecznego i strefowego.

Wytyczne projektowe dostępne na stronie http://tworzymykrakow.org/zegarsloneczny/

 U stóp Zamku Królewskiego na Wawelu

Zwycięski projekt zostanie zbudowany przez Fundację i będzie eksponowany u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Jako rzeźba mobilna (należy uwzględnić łatwy demontaż jej elementów) będzie prezentowana w prestiżowych miejscach największych polskich miast.

Z uwagi na interdyscyplinarny charakter konkursu, swoje projekty mogą wysyłać zarówno zespoły wieloosobowe, jak i samodzielni uczestnicy. Jedynym kryterium jest umiejętność przygotowania projektu zgodnego z wytycznymi.

Nagroda główna to 15 tys. zł. Łączna pula nagród wynosi 25 tys. zł.

Termin nadsyłania prac upływa 14 marca 2021 r. (wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na stronie www. Organizatora).

 Jury konkursu

W jury zasiadają wybitni specjaliści z dziedziny sztuki, astronomii i architektury. Prace oceniać będą m.in. dr hab. Ewa Janus, prof. ASP, popularyzator astronomii Radosław Kosarzycki, dziekan prof. dr hab. Zbigniew Zembaty, architekt Stanisław Deńko, plastyk miasta Krakowa Agnieszka Łakoma oraz dziennikarz naukowy Karol Wójcicki.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.