Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Cel Green Deal, czyli nowej strategii gospodarczej Unii Europejskiej, jest jasny: największy po Chinach i USA emitent gazów cieplarnianych ma stać się neutralny klimatycznie. Oznacza to, że emisja gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej ma spadać jeszcze szybciej niż dotychczas. Tam, gdzie szybka redukcja nie jest możliwa, emisje mają być równoważone przez nowoczesne, zielone i energochłonne technologie.

Ta strategia ma swoich zwolenników, ale też zagorzałych krytyków. Pierwsi wskazują, że konieczne jest przyspieszenie zielonej transformacji. Drudzy - że to nic innego jak wyrafinowany greenwashing, który doprowadzi do wyrzucenia poza Unię największych źródeł emisji, nie likwidując problemów w skali globalnej.

W ramach cyklu "Europa z pierwszej ręki" Instytut Studiów Strategicznych i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zapraszają na dzisiejszą debatę online "Nowy Zielony Ład - wysiłek ponad miarę czy minimum koniecznych działań". Gościem będzie Izabela Zygmunt, ekspertka z Polskiej Zielonej Sieci.  

Dyskusję poprowadzi Michał Olszewski z "Gazety Wyborczej". Początek o godz. 14.30. Link do wydarzenia poniżej.

 
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.