Zatrutej wody nie wolno używać do celów spożywczych. Nie wolno w niej też myć naczyń czy twarzy i rąk. Zakazem korzystania z zanieczyszczonego ujęcia objęto Wieliczkę, kilka sąsiednich wsi, a także część ulic w Krakowie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Powiatowy inspektor sanitarny wydał w czwartek (23 lipca) decyzję o zakazie spożywania wody z Wodociągu Publicznego Wieliczka. Stwierdzono, że woda z tego ujęcia jest zanieczyszczona bakteriami z grupy coli.

Zanieczyszczone źródło w Wieliczce

"W związku z tym zakazuje się korzystania z wody pochodzącej z instalacji wodnej Wodociągu Publicznego Wieliczka do spożywania przez ludzi, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych i sztućców. Informuje się, że woda może być wykorzystywana tylko do celów sanitarnych, t.j. do spłukiwania wody w toalecie" - czytamy w komunikacje stacji.

Zakazem objęto Wieliczkę, a także kilka sąsiednich miejscowości. To Śledziejowice, Czarnochowice, Kokotów (bez Kolonii Kokotowskiej), Sułków, Zabawa, Lednica Górna.

Sprawę będzie badała specjalna komisja, która ma ustalić, co jest powodem zanieczyszczenia ujęcia. Oczyszczanie ujęcia może potrwać nawet do poniedziałku. Samorząd wielicki już zapowiedział, że kupi również wodę w butelkach, którą będzie można odebrać w wyznaczonych miejscach, np. w budynkach jednostek Ochotniczej Straż Pożarnej.

W Krakowie też zakaz używania skażonej wody

Tylko na terenie starostwa wielickiego dostęp do wody zdatnej do picia straciło około 30 tys. osób. Kolejne 280 domostw to budynki na terenie Krakowa - część Bieżanowa jest jeszcze podpięta pod wielickie ujęcie. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krajowie także wydało decyzję zakazie używania zanieczyszczonej wody.

Chodzi o ulice:

 • Bogucicka nr 34–106A,
 • F. Kłaka nr 4-6,
 • Koprowa nr 1-12,
 • Letnia nr 13-27,
 • Nad Serafą nr 18-56B,
 • Pod Pomnikiem nr 1-51G,
 • Potrzask nr 90-102,
 • S. Pronia nr 5-20,
 • S. Stolarza nr 28
 • D, L. Śliwy nr 5-12,
 • Wielicka nr 250-285A,
 • F. Zolla nr 2-62,
 • Wygoda nr 62-69.

Już trwają prace oczyszczające i uzdatniające wodę. Póki się nie zakończą, mieszkańcy, w kranach których płynie woda w bakteriami coli, muszą korzystać z podstawionych i oznaczonych beczkowozów. Jak informuje MPWiK komunikaty o przerwach w dostawie wody publikowane są w aplikacji mobilnej Ostrzegator.

Jakie są objawy zakażenia bakterią coli, która z wody może przedostać się do organizmu człowieka? To przede wszystkim wymioty, biegunka, skurczowe bóle brzucha. Może też pojawić się gorączka, bóle i zawroty głowy. E. Coli może też wywołać stan zapalny dróg moczowych, a w przypadku noworodków może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, a także do sepsy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Suweren się pozbył zawartości szamba?
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  Widzę, że Kraków potrafi podać konkretne ulice na których obowiązuje zakaz. Część Wieliczki korzysta z wody z Raby, z którą nie ma problemu. Tylko gdzie przebiega granica? Piszą ogólnie o os. Krzyszkowice. Które ulice konkretnie mają wodę z Raby a które już z ujęcia z Bieżanowa?
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  I jak to jeden rolnik mi powiedział, typ wyborca pis, "można tak zrobić ze szambo będzie się delikatnie przesączało, a w ziemi się dalej oczyści, nic nie będzie widać"
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  W Krakowie DOBRA WODA prosto z kranu.
  już oceniałe(a)ś
  3
  5
  Pijcie wodę prosto z kranu jak głosi kampania!
  już oceniałe(a)ś
  5
  8