Dzięki aplikacji CarnaLife Holo w Szpitalu na Klinach w Krakowie lekarz zakłada gogle i widzi holograficzne obrazy np. serca, narządów rodnych, płuc czy kości - a jednocześnie pacjenta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Grupa nastolatków chodzi z telefonami po parku i wpatrzona w ekran uparcie czegoś szuka – wirtualna gra Pokemon Go, dzięki której z użyciem telefonów można obserwować ulice i szukać Pokemonów, zyskała popularność kilka lat temu. W grze stworki nakładane były przez algorytmy na rzeczywisty obraz z kamery aparatu w telefonie. Dziś ta technologia idzie o krok dalej i nie służy jedynie grze. Wkracza do medycyny i pomaga ratować ludzkie życie.

Trójwymiarowy obraz z ciała pacjentki

W jaki sposób? – Wyobraźmy sobie pacjentkę z nowotworem trzonu macicy, którą czeka operacja. Lekarz widzi jej badania, np. tomografię komputerową. Zanim jednak przeprowadzi operację, badania obrazowe przesyła przez aplikację do gogli, które służą do tworzenia hologramów. Zakłada je i ma holograficzny obraz organu i tkanek. Może ten obraz obrócić, zbliżyć, „wniknąć w jego strukturę” – opowiada Joanna Szyman, prezes zarządu Szpitala na Klinach w Krakowie.

Tak właśnie działa CarnaLife Holo stworzony przez polską firmę technologiczną MedApp. – CarnaLife Holo to zaawansowany system, który pozwala tworzyć, bazując na medycznych danych obrazowych, holograf odzwierciedlający prawdziwą strukturę obszaru anatomicznego. By lepiej przygotować lekarza do operacji, wykorzystuje tzw. rzeczywistość mieszaną – wyjaśnia Marek Wypych z firmy MedApp.

Na podstawie tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI), angiografii (angio-CT, angio-MRI), echokardiografii (ECHO), USG czy też innych modalności dostępnych w standardzie obrazowania DICOM tworzy się wirtualny, trójwymiarowy obraz pacjenta.

Szpital na Klinach nawiązał współpracę z MedApp i będzie pierwszym szpitalem w Małopolsce, który będzie wykorzystywał rzeczywistość mieszaną podczas przygotowania do operacji nowotworów szyjki i trzonu macicy. – CarnaLife Holo pozwala lekarzowi widzieć wirtualne obrazy organów i tkanek narządów rozrodczych – na tle rzeczywistego ciała pacjenta – i daje możliwość interakcji z tymi obrazami w trakcie zabiegu medycznego – tłumaczy Marek Wypych.

CarnaLife Holo pomaga w operacjach

W szpitalu na Klinach CarnaLife Holo może być zastosowany np. podczas operacji raka szyjki macicy i trzonu macicy. – Przyjeżdżają do nas pacjentki z nowotworami, po przebytym już wcześniej zabiegu, np. cięciu cesarskim czy zabiegu na jelicie grubym. To są sytuacje, w których operacja jest bardziej skomplikowana, gdy mamy np. zrosty, blizny i podejście do operowanego obszaru może być trudniejsze. Dzięki CarnaLife Holo lekarz jeszcze przed operacją w holograficznym obrazie może zobaczyć różne szczegóły. Może też się przygotować, zaplanować zabieg, by w jego trakcie nie podejmować nagłych decyzji – mówi Joanna Szyman. I dodaje: – W trakcie operacji narządów rodnych lekarze poruszają się blisko splotu podbrzusznego. To newralgiczny punkt, w którym styka się odbytnica, pęcherz i macica. To ma ogromne znaczenie dla funkcji seksualnych i fizjologicznych. Lekarz dzięki systemowi może dokładnie przeanalizować, jak przeprowadzić daną operację.

CarnaLife Holo jest pomocny też przy operacji raka trzonu macicy, który bardzo często dotyka kobiety otyłe, u których wykonanie operacji jest trudniejsze i jest większe ryzyko powikłań. – Dzięki CarnaLife Holo lekarz może jednak wcześniej zaplanować operację, przemyśleć, jak rozwiązać ewentualne komplikacje, które pojawią się w polu operacyjnym – mówi Joanna Szyman.

Zaplanuj operację razem z pacjentem

Ale CarnaLife Holo pomaga nie tylko w ten sposób. – Pomaga też pacjentom, ponieważ oni także przed operacją mogą założyć gogle razem z lekarzem i lekarz może pokazać dokładnie, jak będzie wyglądała operacja, na czym polega, jakie decyzje będzie podejmował krok po kroku – mówi Marek Wypych.

– To ma ogromny wpływ na współpracę pacjentek z lekarzami, bo zwiększa świadomość tego, co się wydarzy – podkreśla Joanna Szyman.

System może być wykorzystywany zarówno przed zabiegiem – na etapie jego przygotowania – jak i podczas zabiegu. W ten sposób wykonuje się np. operacje kardiologiczne. Pacjent leży na stole, a lekarz operuje i jednocześnie może wydawać komendy, by poprzez gogle zobaczyć obraz naczyń, może nałożyć stan faktyczny pacjenta operowanego i przywołać obrazy z badań wykonanych wcześniej, by zobaczyć np. zmiany, jakie zaszły.

Marek Wypych: – Nasz system wykorzystaliśmy do tej pory przy ponad 50 zabiegach. W dwóch przypadkach kardiologicznych system pozwolił uniknąć operacji, ponieważ podczas wizualizacji w okularach okazało się, że pacjenci nie mają jednak zmian kardiologicznych wymagających zabiegu, jak wydawało się to na zdjęciach. Uniknęliśmy więc dzięki temu niepotrzebnych operacji – opowiada Marek Wypych.

W krakowskim Szpitalu na Klinach zabiegi onkologiczno-ginekologiczne są wykonywane zaawansowanym technologicznie robotem da Vinci. Podczas takiego zabiegu lekarz siedzi za konsolą sterującą i operuje mikro narzędziami osadzonymi na ramionach robota. Zaletą jest większa precyzja, mniej powikłań oraz szybszy powrót do codziennej aktywności.

CarnaLife Holo wspiera:

 • Poprawę bezpieczeństwa zabiegu
 • Uzyskanie dokładnego obrazu ludzkiej anatomii
 • Pracę lekarza operatora
 • Planowanie zabiegów chirurgicznych
 • Edukację pacjenta
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem