Choć świat powoli próbuje wracać do normalności, kultura wciąż czeka na wielkie otwarcie. Nowohuckie Centrum Kultury zapewnia, że w czasie kwarantanny "Nie ma nudy w... domu!", a Teatr Ludowy zaprasza do wzięcia udziału w teledysku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Muzea i galerie powoli się rozkręcają. Owszem, by odwiedzić zamrożone na ponad dwa miesiące instytucje kultury, trzeba poddać się reżimowi sanitarnemu, wystarczy jednak maseczka, dezynfekcja dłoni… i można śmiało wybrać się na spotkanie z kulturą.

W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie otwarto dzisiaj imponującą wystawę „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza”, zwiedzających zaprasza też Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Wzgórze Wawelskie czy MOCAK. Niestety, nadal nie wiadomo, kiedy rząd pozwoli na otwarcie kin i teatrów oraz zdecyduje o przywróceniu grupowych zajęć artystycznych czy edukacyjnych w domach kultury.

Krakowskie instytucje kulturalne nie poddają się i kontynuują zapoczątkowane tuż po ogłoszeniu społecznej kwarantanny aktywności w sieci. 

Narysuj komiks, zobacz „Bursztynowe drzewo”

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Nie ma nudy w… domu!”. Już jutro (środa 20 maja) o godz. 10 na profilu NCK na Facebooku warsztaty rysowania komiksu, czyli „Komiks w czasie kwarantanny”. – Wyobraźcie sobie, że komiks to blok mieszkalny, a każde okno w bloku to jeden komiksowy kadr. Przypomnijcie sobie, co robiliście przez ostatnie trzy miesiące. Rysowaliście? Czytaliście książki? Oglądaliście seriale? Narysujcie swoje doświadczenia z kwarantanny w tym jednym oknie. Z waszych rysunków powstanie niezwykły, jedyny w swoim rodzaju komiksowy zapis czasu kwarantanny – zachęca Magdalena Gajoch z Nowohuckiego Centrum Kultury.

Rysunek (kolorowy lub czarno-biały) o wymiarach 15 x 15 cm należy przesłać na adres: edukacja@nck.krakow.pl. 

Propozycje NCK na weekend? Dwa webinaria: „Plenerowe zabawy sensoryczne” z mgr Joanną Krysiak dla rodziców, którzy w obliczu zamkniętych placów zabaw poszukują alternatywnych zajęć dla swoich dzieci (piątek, godz. 10) oraz „Kijów – miasto Złotych Kopuł” dla spragnionych podróży, który poprowadzi podróżnik i autor przewodników po Ukrainie Borys Tynka (piątek, godz. 18).

Okazją do nadrobienia zaległości teatralnych będzie sobotni pokaz online spektaklu „Bursztynowe drzewo” grupy Art Color Ballet, łączącego taniec, muzykę na żywo, wizualizację i bodypainting. – Widowisko inspirowane pradziejami ludów przemierzających Europę, będących protoplastami współczesnych mieszkańców ziem polskich, porusza zagadnienia związane z naszym pochodzeniem, formowaniem się rodzimej społeczności pod wpływem innych kultur, a także kształtujących się w ten sposób wartości duchowych i materialnych – mówi Agnieszka Glińska, reżyserka spektaklu. „Bursztynowe drzewo” obejrzymy na Facebooku NCK w sobotę o godz. 20. 

Zaśpiewaj „Dorożkę” i zostań gwiazdą 

Zaledwie kilka dni temu Teatr Ludowy zakończył konkurs dla dzieci „Tajemnice Teatru Ludowego”, a już zaprasza do kolejnej zabawy. Jeśli wśród widzów teatru są tacy, którzy marzą o karierze wokalnej, właśnie teraz mogą zrobić pierwszy krok po swoje marzenie.

– Zaśpiewaj, prześlij nagranie i wystąp w teledysku! – zachęca Beata Strama z Teatru Ludowego.

Repertuar konkursu jest jasno określony – widzowie, którzy chcą wziąć udział w zabawie, powinni zaśpiewać i nagrać „Dorożkę”, piosenkę ze spektaklu „Krakowskie abecadło”. – Poczujcie się jak w prawdziwym studio nagrań. Włóżcie słuchawki na uszy, kartki z tekstem w dłoń i do dzieła – apeluje Strama.

Filmy z nagraniami (wystarczy obraz i wokal, muzykę teatr podłoży później) należy przesyłać na adres promocja@ludowy.pldo 25 maja. Z nadesłanych nagrań organizatorzy konkursu stworzą teledysk. Tekst piosenki, podkład muzyczny i przykładowe wykonanie „Dorożki” przez Jana Nosala, aktora Teatru Ludowego, na kanale teatru na YouTubie:

 
 
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem