W związku z pandemią koronawirusa teatry pozostaną zamknięte jeszcze co najmniej do końca czerwca. Teatr Groteska i Bagatela nie poddają się i zapraszają swoich widzów w przestrzeń wirtualną.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z początkiem kwarantanny teatr Groteska ruszył z akcją „Złap Groteskę w sieci”. W ramach repertuaru online proponował już m.in. pokazy „Brzydkiego kaczątka” (pierwszy spektakl na internetowym kanale teatru obejrzało prawie 15 tys. widzów), „Calineczki”, „Dzikich łabędzi” i „Trzech świnek”, warsztaty aktorskie „I Ty możesz zostać aktorem”, konkurs filmowy „Gramy dla Groteski” i wiele innych.

Gram z Groteską

– Codzienny cykl „Złap Groteskę w sieci” nie ma końca, choć muszę przyznać, iż z każdym kolejnym miesiącem kwarantanny, którą przechodzi cały świat kultury, tęsknota za realną sceną i niepowtarzalną atmosferą spotkania aktora z widzem staje się bardziej dotkliwa. Także w wymiarze ekonomicznym – przyznaje Adolf Weltschek, dyrektor naczelny i artystyczny teatru Groteska.

Dodaje, że na szczęście miłość do teatru można rozbudzać także w sieci: – Wielką radością są dla nas filmiki przesyłane na konkurs „Gramy dla Groteski”. To dla nas wzruszający dowód na to, jak bardzo teatr ze swoją wrażliwością i klimatem może kreatywnie angażować dzieciaki, a nawet całe rodziny.

Konkurs „Gram z Groteską” trwa do 30 kwietnia. Filmy przedstawiające domową twórczość (technika dowolna, do pięciu minut) młodzi widzowie mogą przesyłać na adres pr@groteska.pl. 

Odważny „Tygrys Pietrek”

Na ostatni kwietniowy weekend Groteska zaplanowała swój hit, czyli „Tygrysa Pietrka” w reżyserii Grzegorza Kwiecińskiego z muzyką Bogdana Szczepańskiego. To spektakl wyróżniony certyfikatem ASSITEJ – Świadectwem Najwyższej Jakości i Poziomu Artystycznego, przyznawanym przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „ASSITEJ”.

– „Tygrys Pietrek” będzie prawdziwą ucztą dla tych, którzy chcą wyruszyć w świat w poszukiwaniu odwagi, chcą tracić złudzenia i wierzyć, że nie wszystko stracone. Cóż, łza się zakręci i w dużym, i w małym oku. Bo niezależnie od wieku każdy z nas czegoś się boi. A odwagi nie można kupić w galerii handlowej (nawet gdyby była otwarta) – mówi dyrektor.

Spektakl będzie można oglądać na stronie www.groteska.pl od soboty od godz. 12 do końca weekendu. Informacje na temat akcji „Złap Groteskę w sieci” na tej samej stronie oraz na Facebooku teatru. 

W oczekiwaniu na powrót do normalności 

Od końca marca w sieci prężnie działa też teatr Bagatela. – Co ma zrobić teatr, który nie istnieje bez publiczności, w momencie gdy nie wolno mu nikogo zaprosić na widownię? Błogosławi w duchu Dolinę Krzemową i przenosi się do internetu, czekając na decyzje umożliwiające powrót do normalnej działalności repertuarowej i żywiąc nadzieję, że dzień spotkania z widzami nadejdzie jak najszybciej – mówi zespół Bagateli. 

Do tej pory teatr udostępnił na YouTubie cztery spektakle: „Othello” w reżyserii Macieja Sobocińskiego (można oglądać do 27 kwietnia), „Hulajgębę” według „Ferdydurke” i „Dzienników” Witolda Gombrowicza w opracowaniu i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza (do 3 maja), „I będzie wesele” Piotra Waligórskiego (do 10 maja) oraz „Zbrodnię i karę” wg Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza (do 17 maja). 

Dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Na czas kwarantanny Bagatela proponuje też publiczności powieść w odcinkach. Dorośli mogą śledzić losy „Komediantki” z powieści Władysława Reymonta. Dla przypomnienia: to historia Janki Orłowskiej, córki zawiadowcy stacji, która uciekła z domu, by zostać aktorką. Codziennie w południe na profilu facebookowym Bagateli powieść czytają m.in. Urszula Grabowska, Aleksandra Godlewska oraz Anna i Przemysław Branni. 

Wieczór to z kolei czas dla młodzieży. Dzięki Izabeli Kubrak i Natalii Hodurek, najmłodszym aktorkom Bagateli, młodzi widzowie mogą być świadkami przygód „Ani z Zielonego Wzgórza” wymyślonych przez kanadyjską pisarkę Lucy Maud Montgomery. – Jeśli myślicie, że to „powieść dla dziewcząt” i że zupełnie nie przystaje do dzisiejszego świata, czas zmienić zdanie. Posłuchajcie rodzinnie: powspominajcie, poznajcie, powymieniajcie się wrażeniami – apelują aktorki. Przygody Ani Shirley od poniedziałku do piątku o godz. 19. 

W czasie kwarantanny Bagatela nie zapomina o najmłodszych. – Każdy człowiek teatru powie wam, że dzieci są najbardziej wymagającą publicznością. Z radością i satysfakcją scena przy Karmelickiej zaprasza młodziutkich widzów przed laptopy i telefony na czytania klasycznych baśni i bajek – mówi zespół teatru. W repertuarze „Baśniowej Bagateli”, czyli weekendowych spotkań z baśnią (sobota i niedziela, godz. 16), m.in. „Śnieżka” (czyta Urszula Grabowska) i „Paluszek” (czyta Marcin Kobierski). 

Informacje o programie online na stronie www.bagatela.pl/aktualnosci

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem