Naukowcy z UJ ogłosili, że opracowane przez nich inhibitory polimerowe silnie hamują zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 oraz jego nie mniej groźnym kuzynem MERS-CoV. Choć przed nimi jeszcze długa droga, wyniki badań uznają za obiecujący krok do stworzenia leku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nowe związki polimerowe stworzyli naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej oraz z Wydziału Chemii UJ pod kierunkiem prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki. Ich bazą jest chitozan, a więc substancja pochodna chityny, z której zbudowane są szkielety zewnętrzne skorupiaków takich jak kraby czy krewetki.

Hamują wnikanie wirusa do komórki

Chitozan używany jest w medycynie od lat, m.in. jako składnik leków na odchudzanie oraz podnoszących odporność. Nad jego nowymi zastosowaniami pracują też naukowcy Politechniki Krakowskiej, którzy na bazie chitozanu stworzyli aerożele mogące służyć m.in. jako nośniki leków do kontrolowanego dostarczania i uwalniania substancji np. przeciwnowotworowych.

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego, opracowane przez ich naukowców związki są w stanie skutecznie hamować infekcję nowymi koronawirusami. Wykazali, że polimer ten wiąże się z białkiem Spike tworzącym „koronę” wirusa i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji wnikanie wirusa do komórki. Substancja może mieć zastosowanie zarówno w zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2, jak i jego bardzo groźnym kuzynem MERS-CoV.

Prace były prowadzone z wykorzystaniem nie tylko standardowego modelu komórkowego, ale również zaawansowanego systemu modelującego w pełni zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (hodowle ALI). Jest to jeden z najdoskonalszych modeli, pozwalający na analizę zakażenia w naturalnym środowisku organizmu człowieka.

Wstępne badania u gryzoni

Jak wynika z wiadomości zamieszczonej przez UJ, przed badaczami jeszcze wiele pracy, a HTCC nie jest obecnie zatwierdzony do stosowania u ludzi. Wcześniejsze doświadczenia pokazują jednak, że wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc. Naukowcy są zdania, że wyniki są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do opracowania leku.

Raport, pokazujący antywirusową aktywność HTCC, został udostępniony na darmowej platformie Biorxiv. Badania prowadzone były we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Gdańskiego, ze Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz z zespołami badawczymi z Chin.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Gratulacje!
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    Będzie trzeba się tłuc z władzą o wybory ... Kolejne historię w ludziach którzy padną . Nie od wirusa ale od pałek i kul w walce o demokrację ... Do pupy z taką polska ...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    czy tą szkołę ukończył i pracował obecny prezydent ?.
    już oceniałe(a)ś
    5
    3
    i znowu megalomania
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Super,no to dajcie to do produkcji zanim Chińczycy nas zaleją. Oby Polpharma sie tym zainteresowała :)
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Polecam daje krzepę,krasi lica tylko łącka śliwowica
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Tylko zapomnieli wytlumaczyc co to jest to HTCC. Drobnostka!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Będzie wszystko do walki z wirusem, a właściwie to np. szczszepionki są już gotowe. Niestety testy na ludziach i legalizacja to co najmniej rok.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0