1440 próbek może przebadać w ciągu doby najnowocześniejsze urządzenie do diagnostyki testów w kierunku koronawirusa. Urządzenie już zaczęło pracować w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szpital Uniwersytecki jako pierwszy szpital w Polsce dysponuje najnowocześniejszym urządzeniem do analizowania testów na koronawirusa. Sprzęt - analizator Cobas 6800 firmy Roche - dotarł do Szpitala Uniwersyteckiego kilka dni temu, a pracę rozpoczął w czwartek.

Więcej testów na koronawirusa

Dzięki sprzętowi w Krakowie znacznie zwiększy się liczba wykonywanych testów. Analizator jest w stanie wykonać 1440 testów dziennie! Jego przepustowość wynosi 96 próbek w ciągu 3,5 godzin.

Do tej pory krakowskie laboratoria wykonywały do 250 testów dziennie. W laboratorium Szpitala Uniwersyteckiego wykonywano 120- 200 testów dziennie, w laboratorium w szpitalu Jana Pawła II ok. 60-80 testów.

Sprzęt o wartości 2 mln zł

Teraz liczba próbek, które mogą być przeanalizowane w ciągu jednego dnia, wzrasta siedmiokrotnie.

Sprzęt o wartości 2 mln zł będzie dzierżawiony, szpital zapłaci za materiały (odczynniki i testy wg zużycia).

Urządzenie do diagnostyki testów w kierunku SARS- CoV-2
Urządzenie do diagnostyki testów w kierunku SARS- CoV-2  Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Tylko, że to Sanepid musi wytypować ludzi do pobrania próbek... Czy niedopowiedzialnie popsuje statystyki?
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Może by tak trochę więcej szczegółów niż te kilka zdań? Ja wiem, że to nie stolica, więc nie ma co zbytnio chwalić prowincji, ale z moich amatorskich szacunków wynika, że ten sprzęt jest w stanie robić więcej testów niż cała reszta Polski razem wzięta!
  Tak Wyborcza narzeka na niewielką ilość testów w Polsce, a jak pojawia się sprzęt, który kilkukrotnie zwiększa nasze możliwości, to poświęca się mu krótką notkę na lokalnej stronie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jakich testów skoro ich nie ma i na ma kto pobrać wymazów? Możliwość, a realne wykonywanie to dwie rożne sprawy!!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0