Należący do Polskiego Holdingu Hotelowego zabytkowy Hotel Royal pod Wawelem wspomaga kadrę medyczną Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, stając się bazą noclegową dla medyków. Magistrat i pracownicy firmy Comarch uruchomili z kolei akcję "Mieszkanie dla medyka".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W pomoc w walce z epidemią koronawirusa SARS-Cov-2 włączył się Polski Holding Hotelowy, do którego należy zabytkowy hotel pod samym Wawelem - Hotel Royal przy ul. św. Gertrudy. Jak poinformowało biuro prasowe wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, od wtorkowego wieczoru gmach jest do dyspozycji medyków ze Szpitala Uniwersyteckiego.

Komfortowe warunki do odpoczynku

Dzięki temu posunięciu kadrze medycznej stworzone mają być odpowiednie warunki dla odpoczynku po pracy, aby zminimalizować ryzyko zakażeń dla ich rodzin. "Oczywiście nie poniosą oni żadnych kosztów. Będą też otrzymywać śniadania, a z hotelu będą mogli korzystać tak długo, jak będzie to konieczne. Na ich potrzeby przeznaczony będzie cały hotel. Dzięki temu personel Szpitala będzie miał zapewnione komfortowe warunki do odpoczynku po ciężkiej i wielogodzinnej pracy" - informuje biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Funkcjonowanie hotelu dla medyka ma być w całości sfinansowane przez spółkę Polski Holding Hotelowy.

Mieszkanie dla medyka

W Krakowie powstała również inna inicjatywa - "Mieszkanie dla medyka". Wraz z rozwojem epidemii koronawirusa coraz więcej lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, pracowników stacji diagnostycznych i innych pracowników służby zdrowia trafia bowiem na obowiązkową kwarantannę.
W ostatnich dniach Specjalistyczny Szpital im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zmuszony był zamknąć trzy oddziały – chorób wewnętrznych, położnictwa oraz neurologii. Powód: pojawiło się podejrzenie, że personel medyczny i pacjenci mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

- Zdajemy sobie sprawę, jak trudna jest sytuacja. Wielu medyków nie ma gdzie odbyć kwarantanny, ponieważ w domu mają małe dzieci lub starszych rodziców. Nie chcą narażać swoich bliskich, zwłaszcza teraz, kiedy w życie weszły nowe obostrzenia – mówi Łukasz Sutor, organizator akcji w sieci. – Na szczęście jest wielu ludzi dobrej woli, którzy mają wolne mieszkania i chcą je udostępnić medykom. W ciągu doby od założenia grupy na Facebooku zebraliśmy 10 ofert lokalizacji. To pomoc dla około 20 medyków – mówi.

Właściciele mieszkań, włączcie się!

Facebookowa grupa „Mieszkanie dla medyka” to platforma, do której mogą dołączyć zarówno osoby chcące udostępnić mieszkanie, jak i pracownicy służby zdrowia poszukujący takiej pomocy. Organizatorzy liczą, że w akcję włączą się także właściciele mieszkań, którzy do tej pory wykorzystywali je na najem krótkoterminowy. – Sytuacja tych osób też jest bardzo trudna. Od wielu z nich mamy jednak sygnały, że są gotowi do takiej bezinteresownej pomocy – mówi Łukasz Sutor.

– Stworzenie personelowi medycznemu przestrzeni do odpoczynku lub kwarantanny, bez narażania zdrowia ich domowników, to inicjatywa nie do przecenienia – chwali akcję Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Wcześniej pracownicy Comarchu pomagali na własną rękę, korzystając ze swoich zasobów i osobistych kontaktów. Udało im się znaleźć mieszkania dla kilkudziesięciu pracowników służby zdrowia, głównie ze szpitala im. Żeromskiego. Ale potrzeby ich przerosły. Dlatego apelują: włączajmy się, udostępniajmy, nie pozostańmy obojętni, bo służba zdrowia walczy teraz o nasze zdrowie i życie z narażeniem własnego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Korona dla Royala!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Brawo!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0