Szpital Uniwersytecki prosi o wsparcie finansowe w walce z koronawirusem. Można to zrobić, nie wychodząc z domu. Wystarczy wpłacić pieniądze na specjalnie uruchomione konto. Za pieniądze kupiony zostanie sprzęt do walki w koronawirusem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowiła przyłączyć się do walki ze śmiercionośnym koronawirusem poprzez akcję #ujdlaszpitala i rozpocząć zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na zakup systemu do dekontaminacji pomieszczeń gazową formą nadtlenku wodoru.

Koronawirus. Dezynfekcja szpitalnych pomieszczeń

Brzmi skomplikowanie? A chodzi o najbardziej podstawową rzecz – o dezynfekcję. Od tygodni słyszymy „po pierwsze myj ręce” – utrzymanie należytej higieny jest kluczowe, aby powstrzymać postęp pandemii. Ręce szpitala to nie tylko dłonie pracowników – to także sprzęt, aparatura – wszystko z czym mają kontakt pacjenci chorzy lub z podejrzeniem zakażenia. Pomieszczenie, w którym badana jest taka osoba, musi być dokładnie odkażone przed wprowadzeniem kolejnego pacjenta, a ta procedura trwa aż 45 minut! Niestety, w wielu przypadkach te trzy kwadranse to zbyt długo, na przykład dla pacjentów czekających na badanie w pracowni tomografii komputerowej w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Konieczne jest bardzo szybkie przygotowywanie pomieszczeń do przyjęć kolejnych pacjentów i właśnie w tym celu Szpitalowi Uniwersyteckiemu potrzebne jest urządzenie oparte na technologii STERIS VHP - to nie tylko najszybsza metoda, ale też najskuteczniejsza w walce z mikroorganizmami i wirusami.

#ujdlaszpitala

Koszt takiego sprzętu to 268 tys. zł - pomóżmy zebrać taką kwotę Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie. Liczy się czas, dlatego zbieramy środki bezpośrednio na rachunku SU. Jeśli tylko możesz, przyłącz się i wpłać wybraną przez siebie kwotę, korzystając z tych danych:

Szpital Uniwersytecki w Krakowie,

ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków

Bank Gospodarstwa Krajowego 85 1130 1150 0012 1143 8620 0006, z dopiskiem UJDLASZPITALA

Szpital Uniwersytecki: Liczymy na was!

Do przyłączenia się do akcji zachęca Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego: - Tym czego potrzebujemy na chwilę obecną jest specjalistyczne urządzenie do dekontaminacji, czyli dezynfekcji pomieszczeń, które pozwala nie sprzątać tego pomieszczenia przez kilkadziesiąt minut, czasem nawet do dwóch godzin, ale potrafi w sposób automatyczny oczyścić to pomieszczenie. I przygotować je bardzo szybko do przyjęcia następnych pacjentów. Z góry dziękujemy za okazane zrozumienie i wsparcie. Liczymy nas Was! - powiedział.

Dołączyć można także do wydarzenia na Facebooku, gdzie organizatorzy akcji będą na bieżąco informować o przebiegu zbiórki. Można pomóc również poprzez promowanie akcji i zachęcanie innych do przyłączenia się.

Na tej stronie: http://www.iacobus.pl/dekontaminacja znaleźć można więcej informacji o urządzeniu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jak zwykle społeczeństwo musi sobie samo wszystko zorganizować i sfinansować, robiąc ściepę do kapelusza. Gdzie są decydenci z NFZ i rząd?
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Zaraz, zaraz. Gdzie jest rząd który powinien zapewnić wszystkim szpitalom zapasy potrzebnego asortymentu? Kurna nie ma wojny a zapasy skończyły się w ciągu kilku dni?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Abstrahując od chwalebnej chęci pomocy, hasztag wyjątkowo nietrafiony...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  To chodzi o wykorzystanie nadtlenku azotu czy wodoru?
  Społeczność akademicka powinna chyba rozróżniać te dwa związki
  już oceniałe(a)ś
  0
  0