Jaki jest Kraków w czasie domowej kwarantanny? Co widzisz, kiedy otwierasz okno? Można o tym opowiedzieć - Muzeum Krakowa czeka na te opowieści. Akcja nazywa się #zostanwdomuopowiedzkrakow.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bo lepiej opowiadać, niż nie. – Za jakiś czas historycy będą badać Kraków w tych trudnych tygodniach czy może miesiącach, niech badają. Ale my, krakowianie, możemy opowiadać go z własnej perspektywy, a to równie cenne – tłumaczy Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Jaki jest dziś Kraków?

– Dlatego pomyśleliśmy, że poprosimy naszych obywateli i obywatelki o opowieści. Jaki jest dziś Kraków? Co ich spotyka? Komu pomogli, kto ich wspierał? Po prostu, jak żyje miasto. Tych wszystkich drobiazgów, które tworzą rzeczywistość, historycy mogą nie wyłapać. A może chcą państwo opowiedzieć o lecie sprzed 30 lat? O kochanym dziadku, ważnej dla was postaci? O tym, jak w al. Róż wysadzano pomnik Lenina? Proszę bardzo, to wy decydujecie, co jest dla was najciekawsze. Najważniejsze to opowiadać, słuchać się. Nie zrobimy tego w klasyczny sposób, z przyjaciółmi i dzbanem wina, ale za pomocą nowych technologii. Wykorzystajmy je.

Człowiek stworzony do opowiadania i słuchania

Muzealnicy już z nich korzystają – muzea są czynne w sieci, prezentują zbiory online, prowadzą lekcje, wykłady. To dobry trend. Ale człowiek jest stworzony do opowiadania i słuchania, jak mówi dyrektor Niezabitowski – właśnie teraz, kiedy „pływamy po oceanie kwarantanny i unikamy innych”. Ważne, żeby gdzieś się jednak spotkać, np. w portalach społecznościowych, wpisując: #zostanwdomuopowiedzkrakow.

Pierwsze opowieści już są, na razie te spisane przez pracowników MK. Dyrektor też dołożył swoją – jest o lecie 1968 r., wtedy na grypę Hongkong zachorował jego tata.

Niepowtarzalna okazja

Opowieści mogą być oczywiście spisane, ale też nagrane (wideo, pliki MP3). Będą zebrane w muzealnym wydawnictwie, które ukaże się, kiedy już poradzimy sobie z wirusem. Ale najpierw opowieści ukażą się na profilach MK w mediach społecznościowych.

– Opowiadajmy Kraków w czasie kwarantanny, mamy niepowtarzalną okazję uchwycić ten czas – mówi dyrektor Niezabitowski. – Opowiadanie ma wartość terapeutyczną, a takich mikroterapii wszyscy dziś potrzebujemy.

Opowieści można wysyłać na adresy: pr@muzeumkrakow.pl, promocja@muzeumkrakow.pl, dyrekcja@muzeumkrakow.pl, kancelaria@muzeumkrakow.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem