Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Diametralnie zmienił się przede wszystkim wizerunek miasta. Dzięki przemianom ustrojowym dawne kamienice odzyskały właścicieli, a wraz z nimi dawną jakość. Dzięki wysiłkom restytuowanego samorządu odnowiono gmachy publiczne, poprawił się stan miejskiej infrastruktury, chodników, ulic, oświetlenia i – co równie ważne – zieleni.

Powstały nowe muzea i zarazem instytucje kultury szeroko znane nie tylko w Polsce, jak MOCAK czy Manggha. Interdyscyplinarnie rozwinęło się Muzeum Krakowa – dzięki wielu nowym oddziałom. Zrealizowało się wreszcie marzenie, aby Kraków – pozbywając się obciążeń związanych z przemysłem – stał się miastem promującym wydarzenia kulturalne i tematyczne festiwale, otwartym na turystykę.

Do porażek zaliczyć trzeba niestety politykę przestrzenną miasta. Wiąże się to nierozłącznie z przerwaniem ciągłości planistycznej z woli ustawodawcy (od 2003 r.) – także na obszarze całego kraju. Kraków ze względu na niedoinwestowane wcześniej cenne tereny poza drugą obwodnicą ucierpiał tu szczególnie. Przez całe lata brakowało planów, czyli prawa miejscowego pozwalającego gospodarować w sposób racjonalny wspólną, publiczną przestrzenią. Sytuacja poprawiła się dopiero w ostatnich latach i dziś miasto pokryte jest planami w 65 proc.

Krzysztof Jakubowski – publicysta, radny dzielnic Dębniki i Zwierzyniec od 1998 r.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Supermiasta. Co nam się udało?

W tym roku mija 30 lat od pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Gdy spojrzymy na szare zdjęcia naszych miast z 1990 r., zobaczymy, jak gigantyczną drogę w tym czasie pokonaliśmy. Utworzenie samorządów, wzmocnionych następnie reformą z 1999 r., to jeden z największych sukcesów odnowionej Polski.

Z okazji tej niezwykle ważnej rocznicy zapraszamy Was do udziału w plebiscycie Supermiasta. Razem z Wami chcemy zastanowić się, co nam się najlepiej w ciągu tych 30 lat udało. Co jest największym sukcesem, z czego jesteśmy najbardziej dumni? Naszą akcję podzieliśmy na kilka etapów.

Do 22 marca czekamy na Wasze propozycje: jakie wydarzenie, inwestycja, zjawisko jest największym sukcesem miasta w ciągu ostatnich 30 lat? Piszcie na adres supermiasta@krakow.agora.pl. Prosimy, by objętość tekstów nie przekraczała 1500 znaków.

Spośród wszystkich zgłoszonych przez Was propozycji redakcyjne jury wybierze dziewięć. Listę ogłosimy 27 marca. Tego samego dnia rozpocznie się internetowe głosowanie, w którym wybierzecie największy sukces 30-lecia w Krakowie.

Głosowanie potrwa do 30 kwietnia, wyniki podamy 8 maja. 16 czerwca odbędzie się uroczysta gala plebiscytu Supermiasta w redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie. Trzy z nich otrzymają Grand Prix przyznane przez jury ekspertów z redakcji lokalnych.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.