W związku z ograniczeniem podroży przez pasażerów, Koleje Małopolskie wprowadzają zmiany w kursowaniu swoich pociągów. Połączeń będzie zdecydowanie mniej, a zmiany zaczną obowiązywać w tę środę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak tłumaczy przewoźnik, zmiany wprowadzane są ze względu na drastyczny spadek mobilności mieszkańców województwa. Zmniejszenie liczby połączeń zostanie wprowadzone na okres od 18 do 29 marca. W zależności jednak od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej termin przywrócenia zawieszonych pociągów może ulec przesunięciu.

SKA1 raz na godzinę

W związku z radykalnym ograniczeniem ruchu lotniczego wycofane zostaną wszystkie uruchomione od 15 marca pociągi relacji Kraków Główny – Kraków Lotnisko – Kraków Główny. Dodatkowo odwołana zostanie również większość autobusów komunikacji zastępczej, kursujących pomiędzy Krakowem Głównym i Wieliczką (z wyjątkiem pierwszego i ostatniego w dobie).

Ograniczenia na liniach SKA2 i SKA3

Na linii SKA2 Koleje Małopolskie odwołają pociągi odwozowe uzupełniające w popołudniowym szczycie (pomiędzy 15:00 a 17:00) oraz pary do nich, pozostawiając częstotliwość połączeń co godzinę. Z kolei na trasie do Tarnowa z rozkładu jazdy zostanie wycofane po jednej parze kursów w porannym i popołudniowym szczycie oraz ostatni pociąg w dobie Tarnów – Bochnia.

Mniej kursów Podhalańskiej Kolei Regionalnej

Na Podhalu zawieszone zostaną wszystkie połączenia krótkiej relacji Nowy Targ – Zakopane – Nowy Targ. W rozkładzie jazdy pozostaną kursy dłuższych relacji z Krakowa oraz Chabówki, jednakże wycofana zostanie przesiadka na pociąg w Szaflarach. Połączenia będą obsługiwane komunikacją zastępczą na całym odcinku od Chabówki do Zakopanego.

Inne zmiany w transporcie kolejowym

Całkowicie zawieszone zostaną realizowane na styku z województwem podkarpackim połączenia Kolei Małopolskich z Krakowa i Nowego Sącza do Jasła oraz Polregio z Rzeszowa do Gorlic. Do jednej pary w piątki i niedziele ograniczona zostanie oferta pomiędzy Oświęcimiem a Czechowicami-Dziedzicami. Ponadto, na wniosek województwa podkarpackiego, jedna para pociągów z Katowic do Rzeszowa zostanie odwołana na odcinku Tarnów – Rzeszów. O jedną parę mniej pojedzie również pomiędzy Tarnowem a Bogumiłowicami oraz między Nowym Sączem a Piwniczną.

Linie autobusowe

Nie ulegną za to zmianom rozkłady jazdy Autobusowych Linii Dowozowych, skomunikowanych z pociągami linii SKA1 w Wieliczce oraz linii autobusowych o charakterze użyteczności publicznej Olkusz – Krzeszowice oraz Olkusz – Trzyciąż – Kraków. Z uwagi na zamknięcie granic państwa skrócona jednak została trasa autobusowej linii transgranicznej do relacji Bukowina Tatrzańska – Chochołów. W tej relacji przewozy będą realizowane bez ograniczeń.

Koleje Małopolskie apelują do pasażerów o każdorazowe sprawdzenie rozkładu jazy przed podróżą, a także o śledzenie informacji stacyjnych i wysłuchiwanie komunikatów wygłaszanych przez megafony.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem