Koronawirus. Po zamknięciu szkół i przedszkoli zapewnienie siedzącym w domach dzieciom atrakcji to wyzwanie dla wielu rodziców. Z pomocą przychodzą m.in. krakowski Teatr Groteska oraz wydawnictwa i dystrybutorzy gier planszowych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Pomysł zrodził się w naszym teatrze jakoś tak naturalnie, niemal kwadrans po ogłoszonej decyzji o zamknięciu szkół i instytucji kultury. Rozumiemy, nie możemy grać dla naszych najmłodszych widzów na żywo, no to zróbmy im prezent w sieci - mówi Adolf Weltschek, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Groteska, który wystartował z propozycją "Złap Groteskę w sieci". - Jasne, że to nie to samo, w końcu bezpośredniego kontaktu w teatrze nic przecież nie zastąpi, ale wszyscy jesteśmy w ekstraordynaryjnej sytuacji. 

Sztuka pozwala oswoić trudną sytuację

Teatr przygotował specjalny program artystyczny, na który złożą się wybrane piosenki z najpopularniejszych spektakli granych w Grotesce oraz wyjątkowa inscenizacja „Brzydkiego Kaczątka”. Pojawiać się będą na stronie www.groteska.pl od poniedziałku każdego dnia w samo południe, spektakl będzie można zaś obejrzeć w weekend.

- Cieszymy się, że aktorzy zdecydowali się zagrać tę sztukę przy pustej sali w zamkniętym przecież teatrze. Wszystko po to, by rejestracja mogła trafić do sieci i tym samym do naszych młodych widzów. Jeżeli dla nas - dorosłych - cała sytuacja z zagrożeniem koronawirusem jest trudna, to wyobrażamy sobie, że dla najmłodszych ta wielka niepewność może być odczuwalna jeszcze głębiej. A sztuka zawsze pomaga i pozwala oswoić nawet trudną rzeczywistość - podkreśla Weltschek.

Koronawirus. Czytaj, zmniejsz poziom stresu

Swoją propozycję na ułatwienie czasu spędzanego w domu mają też polskie wydawnictwa i dystrybutorzy. W obliczu pandemii koronawirusa siły postanowiły połączyć wydawnictwa W.A.B. i Wilga, wydawca gier planszowych Fox Games oraz Virtualo i Empik Go, które zamierzają rozdać ponad tysiąc książek i gier planszowych, promując w ten sposób bezpieczny czas spędzony z kulturą.

Jak podkreślają, to tym ważniejsze, że w świetle ostatnich badań naukowców z University of Sussex czytanie książek przez co najmniej sześć minut dziennie potrafi zredukować poziom stresu aż o 68 proc, a ponieważ w obecnej sytuacji niepokój daje się nam mocno we znaki, książki i spędzanie czasu offline na rodzinnych rozrywkach wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Setki książek, gier, ebooków, audiobooków do rozdania

W ramach akcji do rozdania jest ponad 1 tys. książek dla dzieci i dorosłych, gier planszowych, w tym 100 ebooków i audiobooków, 500 miesięcznych dostępów do serwisu Empik Go, 200 książek dla dzieci i 150 książek dla dorosłych. Co trzeba zrobić, żeby je dostać? Od 13 do 29 marca należy wstawić na swój profil na Instagramie lub Facebooku autorskie zdjęcie pokazujące, jak spędza się czas w domu z książką, audiobookiem lub grą planszową, a w opisie użyć hashtagów #zostańwdomu, #czytajksiążki i/lub #grajwplanszówki, a następnie wysłać link do posta na adres mailowy: konkurs@gwfoksal.pl (z dopiskiem w tytule wiadomości „Konkurs Zostaję w domu”).

W akcję włączyli się między innymi pisarki i pisarze: Janusz Leon Wiśniewski, Magdalena Witkiewicz, Grzegorz Piątek czy Marta Kisiel.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem