"Zdecydowaliśmy o zawieszeniu publicznego sprawowania Mszy świętych i nabożeństw w naszej bazylice i kościele pw. św. Idziego, począwszy od soboty 14 marca" - głosi komunikat opublikowany przez klasztor oo. Dominikanów w Krakowie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zamieszczony na stronie internetowej komunikat jest związany z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Dominikanie zdecydowali o zawieszeniu publicznego sprawowania mszy świętych i nabożeństw w bazylice i kościele pw. św. Idziego od soboty 14 marca (od godz. 13).

Zamknięta bazylika, msze w wewnętrznej kaplicy

Na mszach w bazylice (np. na słynnej „dwunastce”, odprawianej przez o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego) gromadzą się w niedziele tłumy wiernych.

„Nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów wynikających z konieczności ograniczenia zgromadzeń, także religijnych, do nie więcej niż 50 osób. W niedzielę 15 marca nasza bazylika i kościół pw. św. Idziego będą zamknięte. Zapewniamy, że powierzone nam intencje mszalne będziemy odprawiali w wewnętrznej kaplicy klasztoru. Przypominamy o dyspensie abpa Marka Jędraszewskiego od udziału w niedzielnej Mszy św. i usilnie zachęcamy do pozostania tego dnia w domu oraz skorzystania z transmisji Mszy św. w telewizji, radiu lub Internecie”.

Dominikanie informują także, że w najbliższym czasie nie odbędą się wielkopostne rekolekcje akademickie (15–18 marca). „Przynajmniej do 29 marca rezygnujemy także ze spotkań duszpasterskich, kursów przedmałżeńskich i prób scholi. Nieczynna też będzie Poradnia przedmałżeńska”.

Różaniec w intencji chorych i lekarzy

Odpowiadając na prośbę przewodniczącego KEP, dominikanie codziennie o godz. 20.30 będą odmawiać modlitwę różańcową w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, „a także o pokój serc i łaskę nawrócenia dla nas wszystkich. Zachęcamy do duchowej łączności z nami”.

„Ze spokojem i należytą roztropnością stosujmy się do wszelkich zaleceń władz i służb państwowych, dbających o nasze zdrowie, bądźmy solidarni w modlitwie i troskliwi wobec potrzebujących, zwłaszcza osób starszych” – apelują dominikanie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Zamiast sie modlic to do roboty, do starszych chodzić i pomagać, nareszcie można pokazać miłosierdzie
  @Gramatyka
  Do kogo to mowisz; oni tam nie maja interesu chodzic bo tam nie ma kasy do rzucenia na tace.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  A p. Jędraszewski co ? Strach mu mowę odebrał ?
  A może zna zapisy umowy p. B Kempy z JPII na ŚDM i śpi spokojnie bo ma gwarancje.
  Musi tak być ! przy takim nakładzie na KK możemy mieć pewność cudu !
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Jędraszewski jakoś dziwnie zamilkł. Jak owieczki wytrzymają bez jego złotoustych kazań? Jak przeżyją bez cotygodniowej porcji szczucia na LGBT i gender? Kpinomirze, miejże litość! Mało, że wirus, to jeszcze odcięcie od życiodajnych parteitagów?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  no i po jaki "ch....j" ten cyrk koscielny!!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  I wśród nich są normalni
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  ta brazylika: zamkniecie na zawsze ??? to bylby dobry poczatek w tym koscielnym hokus-pokus
  już oceniałe(a)ś
  0
  1