Uwaga, pasażerowie komunikacji miejskiej. Zarząd Transportu Publicznego wprowadził zmiany na 13 liniach autobusowych i tramwajowych w Krakowie. Nowy rozkład jazdy MPK będzie obowiązywał od najbliższego poniedziałku, 16 marca.
MPK zmniejsza liczbę kursów w związku z koronawirusem
– Decyzja o zamknięciu szkół zapadła w środę. Od czwartkowego poranka monitorowaliśmy napełnienia w tramwajach i autobusach, w szczególności liniach przeznaczonych głównie dla uczniów i studentów. W ten sposób opracowaliśmy nowy rozkład jazdy, z ograniczoną częścią kursów. Kilka linii zawiesiliśmy – przyznaje Sebastian Kowal z ZTP.
Linie, których dotyczy zmiana – jak tłumaczą urzędnicy – to przede wszystkim te, z których korzystała młodzież i dojeżdżający "zbiorkomem" do pracy.
– Sprawdzaliśmy również sytuację kadrową w MPK i Mobilisie. Trzeba pamiętać, że część kierujących z mocy ustawy może pójść na opiekę nad dziećmi – zaznacza Kowal.
MPK podjęło też środki ostrożności i wydzieliło na metr od kabiny kierowców i motorniczych strefę buforową. Nie wszystkim to się spodobało. Miejska spółka informuje, że w jednym z autobusów zniszczono taśmę.
Koronawirus. Jak kursują tramwaje i autobusy?
ZTP wprowadził zmiany w następujących liniach tramwajowych i autobusowych:
W MPK od początku tygodnia – czyli od momentu, kiedy u pierwszego pacjenta w Małopolsce wykryto objawy zakażenia koronawirusem – wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności. Pojazdy i automaty biletowe są codzienne dezynfekowane, drzwi do pojazdów otwierają kierowcy. U motorniczego bądź kierowcy autobusu nie kupimy już biletu na tramwaj czy autobus, a w pobliżu pierwszych drzwi, siedzeń i kabiny kierowców pojazdów miejskich wprowadzono „strefy wydzielone", w których nie może przebywać nikt poza prowadzącym zbiorkom.
Aby ograniczyć krakowianom konieczność wyjścia z domu, Zarząd Transportu Publicznego poinformował o wydłużeniu ważności najstarszych plastikowych kart Krakowskiej Komunikacji Miejskiej do końca czerwca 2020 roku.
Chodzi o karty, które zostały wydane przed 2013 rokiem - zgodnie z wcześniejszym postanowieniem urzędników, karty KKM miały być ważne tylko do końca marca.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze
Czyżby kara za strefy nietolerancji ?
Na szczęście smog przewiało.
ps. Ciekawe czy pieniądze zaoszczędzone na zimie i na przymusowych feriach pójdą na porządne sprzątanie ulic, albo chociaż na maseczki i płyn dezynfekcyjny dla lekarzy w POZach?