Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od piątku, 13 marca zamknięte będą - do odwołania - punkty wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Schroniska nie będą przyjmować rezerwacji, nieczynne będą parkingi, a także kolejka na Kasprowy Wierch.

Koronowirus zamyka Tatry

- Zdajemy sobie sprawę z dobroczynnych właściwości przebywania na świeżym powietrzu, ale trzeba pamiętać, że turyści podróżują, korzystają ze środków komunikacji, restauracji i innych miejsc dostępnych publicznie, co może sprzyjać rozprzestrzenianiu się epidemii - czytamy w komunikacie TPN. 

Zamknięcie części Tatr nie dotyczy mieszkańców powiatu tatrzańskiego.

Osoby, które przebywają w schroniskach, proszone są o rozważenie powrotu do domu.

TPN pisze, że ta drastyczna decyzja jest spójna z działaniami rządowymi podejmowanymi w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa i została podjęta w uzgodnieniu z podmiotami działającymi w Tatrach: PKL, PTTK i Wspólnotą Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie.

PKL zamyka kolejki

Nieczynne będą - aż do odwołania - ośrodki Polskich Kolei Linowych, także te poza Tatrami i Podhalem (Gubałówka, Palenica, Mosorny Groń, Góra Parkowa, Góra Żar, Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka).

- Mamy na uwadze konieczność ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa, a zdrowie naszych pracowników i klientów jest dla PKL najwyższym priorytetem - czytamy w komunikacie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.