Akademia Górniczo-Hutnicza to druga po Uniwersytecie Jagiellońskim krakowska uczelnia, która zdecydowała o odwołaniu wykładów ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wygaszanie zajęć ma się skończyć w środę o godz. 12.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 Akademia Górniczo-Hutnicza poinformowała o odwołaniu wszystkich odbywających się na uczelni zajęć i wykładów z powodu zagrożenia koronawirusem. Zajęcia mają być wygaszane pomiędzy godz. 10 a 12. W przeciwieństwie do UJ, który wykłady odwołał na czas nieokreślony, na AGH zdecydowano, że studenci i doktoranci mają wolne do 24 marca włącznie.

Koronawirus. Uczelnie zawieszają zajęcia

Jako pierwszy w Krakowie decyzję o odwołaniu wykładów podjął UJ. We wtorek zarządzeniem rektora podjęto też takie decyzje, jak odwołanie wszystkich odbywających się na uczelni wydarzeń, wyjazdów zagranicznych, przyjmowania gości z innych krajów. Ograniczenia objęły też muzea uniwersyteckie, które zamknięto dla odwiedzających, a także akademiki, gdzie wprowadzono m.in. całkowity zakaz przyjmowania gości z zewnątrz.

Koronawirus. UJ odwołuje wykłady

Jeśli chodzi o same zajęcia, UJ postanowił zarządzeniem odwołać same wykłady, decyzje co do seminariów, ćwiczeń czy konwersatoriów pozostawiając dziekanom poszczególnych uczelnianych jednostek. Z tego, co "Wyborcza" dowiedziała się od studentów kilku różnych kierunków, niewielu zdecydowało się na prowadzenie zajęć.

Podobne decyzje we wtorek podjęły m.in. wszystkie uczelnie wrocławskie, Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Łódzki.

Obecny w poniedziałek w Krakowie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział, że powołany przez niego tydzień temu zespół ekspertów i uczonych ma wypracować wiążące dla wszystkich polskich uczelni rekomendacje. Wicepremier dodał, że być może podejmie też odpowiednie decyzje administracyjne, co umożliwić  ma podpisana w sobotę przez prezydenta Andrzeja Dudę specustawa dotycząca walki z epidemią koronawirusa.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem