Wczoraj potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Krakowie. Miasto odwołało koncert Carlosa Santany, sanepid przygotowuje nowe laboratorium, w dawnym szpitalu przy ul. Kopernika szykują miejsca dla pacjentów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Krakowie potwierdzono w poniedziałek rano. Chory to ponad 60-letni mężczyzna, który wcześniej przebywał na nartach we Włoszech. Wrócił do Polski samolotem rejsowym z jednego z miast w północnych Włoszech. Na lotnisku Chopina w Warszawie pojawił się 29 lutego.

Badania potwierdziły: to koronawirus

– Tego samego dnia przejechał swoim własnym samochodem do Krakowa. 1 marca zgłosił się do sanepidu, aby poinformować, że wrócił z północnych Włoch, i dostał zalecenie pozostania w domu i obserwacji – mówi Jarosław Foremny, wojewódzki inspektor sanitarny. Mężczyzna nie chodził też do pracy i był pod obserwacją sanepidu. 6 marca źle się poczuł. – Miał duszności, temperaturę i zgłosił służbom, że źle się czuje – wyjaśnia Jerzy Friediger, dyrektor szpitala im. Żeromskiego, do którego 7 marca karetką został przewieziony mężczyzna.

Tam pobrano od niego próbki do badań, które 8 marca, w niedzielę, potwierdziły, że mamy przypadek koronawirusa w Krakowie. To ruszyło lawinę pytań i działań miasta, wojewody, służb epidemicznych i szpitali.

Odwołane imprezy

Odwołano jak na razie koncert Carlosa Santany, który miał się odbyć w Tauron Arenie. Nie dojdzie też do imprezy ekologicznej dla uczniów organizowanej przez urząd miasta, która miała się odbyć w najbliższy piątek. O odwołaniu zaplanowanej na piątek w ICE Kraków gali O! Lśnień Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Kraków poinformował zarząd Ringier Axel Springer.

Uniwersytet Pedagogiczny poinformował z kolei, że „związku z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 odwołane zostają do dnia 6 kwietnia 2020 roku konferencje, sympozja i seminaria naukowe organizowane w uczelni, których uczestnikami są osoby przyjeżdżające z krajów objętych międzynarodowym monitoringiem epidemiologicznym i których liczba uczestników jest większa niż sto”.

UP odwołało też dzień otwarty zaplanowany na 18 marca i wydarzenie „Biblioteka w stylu francuskim” (23–27 marca 2020 roku).

Wojewoda Piotr Ćwik nie kryje, że to dopiero początek. Już dziś stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego jest takie, że imprezy powyżej tysiąca osób powinny być odwołane, a organizacja mniejszych imprez jest analizowana. – Decyzji jeszcze nie ma, ale sytuacja będzie rozwijać się w kierunku niekorzystnym. Zapewne zapadną decyzje o odwoływaniu imprez – mówi wojewoda.

I apeluje o ostrożność mieszkańców, którzy zastanawiają się, czy wybierać się w duże skupiska ludzi. – Nie byłem w kinie ostatnio, ale podobno już świecą pustkami. Rekomendujemy na razie unikanie skupisk ludzkich – zaznacza Piotr Ćwik. I przyznaje, że może dojść do sytuacji, że odwoływane będą spektakle teatralne czy seanse w kinach, a także imprezy na powietrzu.

– Nie widziałem stanowiska Ekstraklasy, pewnie za chwilę się pojawi. Na pewno dla organizatorów korzystniejsze będzie przesunięcie terminów rozgrywek niż organizacja meczów bez udziału publiczności – mówił wojewoda pytany o zaplanowany na 22 marca mecz ekstraklasy.

Krakowianie zabezpieczają się przed wirusem

Póki nie ma decyzji oficjalnych, mieszkańcy już teraz wprowadzają rozmaite środki ostrożności. Na sobotnim koncercie Marii Peszek obsługa szatni pracowała w jednorazowych rękawiczkach, w strefach gastronomicznych w galeriach handlowych wycofano pudełka na sztućce i wprowadzono dodatkową dezynfekcję. W internecie można też znaleźć oferty mieszkańców, którzy sprzedają bilety na nadchodzące koncerty czy spektakle teatralne.

Rodzice uczniów pytają także, czy odbędą się w kościołach rekolekcje, bo tam w jednym miejscu spotkają się setki dzieci ze szkół. Decyzję w tej sprawie ma podjąć Ministerstwo Edukacji.

Pacjent w Krakowie to na razie jedyna osoba z potwierdzonym zakażeniem w Małopolsce. Na obserwacji w szpitalach w Małopolsce przebywa 18 osób: osiem osób na oddziale zakaźnym w Szpitalu Uniwersyteckim, sześć osób w Szpitalu im. Żeromskiego, trzy w Olkuszu i jedna osoba w Myślenicach. 249 osób przebywa pod nadzorem służb epidemiologicznych.

Od momentu wybuchu epidemii w Małopolsce hospitalizowano do tej pory 41 osób.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dlaczego w Krakowie-drugim największym mieście w Polsce nie można zrobić testu na koronawirusa? Czy to nie skandaliczne zaniedbanie ze syrony władz Polsli, Wojewody i Prezydenta Miasta?
  @1492
  Ale chodzi o lokalizację laboratorium wykonującego testy, czy o możliwość przyjścia i zbadania się?
  Jeśli o to pierwsze, to trzeba pytać p. Foremnego - wojewódzki Sanepid dysponuje laboratorium wykonującym badania PCR. Może bali się możliwości zakażenia? Dlatego próbki z Krakowa trzeba wozić zdaje się do Warszawy, więc to musi trwać.
  Jeśli o drugie, to niestety ale prawie nigdzie na świecie nie ma takiej możliwości. Tylko w nielicznych krajach testuje się ludzi w miarę szeroko (np. Niemcy wykonali do tej pory ponad 200 tys. testów), a z tego co wiem tylko w Korei można się zbadać na własne życzenie. Zresztą odbywa się to w innowacyjny sposób, żeby uniknąć kontaktu z innymi pacjentami - podjeżdża się samochodem, przez okno otrzymuje się wacik do zrobienia wymazu, ew. wymaz robi przez okno laborant, po czym jedzie się do domu i wynik otrzymuje SMS-em po kilku godzinach.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  To niepokojące - minął tydzień, w międzyczasie ogłoszono stan epidemiczny - a w Krakowie nie ujawniono ŻADNEGO nowego przypadku zarażenia koronawirusem. Cały czas ta jedna osoba. W małych miejscowościach, takich jak Łańcut, Cieszyn Leżajsk czy Ostróda wykryto ich więcej. To niepokojące.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0