Przyrządy rehabilitacyjne, zabawki edukacyjne, przyrządy do ćwiczeń - te dary przekazali wolontariusze Szymona Hołowni Oddziałowi Klinicznemu Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Polska znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem liczby prób samobójczych wśród nieletnich, a największy w Polsce telefon zaufania odbiera dziennie dwadzieścia połączeń od dzieci chcących popełnić samobójstwo. Z danych Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wynika, że objawy depresji przejawia co piąty nastolatek w Polsce. Jak pokazują statystyki, oddziały psychiatrii dziecięcej na terenie całego kraju są chronicznie niedofinansowane: brakuje tam zarówno sprzętu, jak i personelu.

Przez cały miesiąc wolontariusze Szymona Hołowni w ramach akcji „Gramy w kolory” gromadzili dary dla oddziałów psychiatrii dziecięcej w całej Polsce. W czwartek akcja miała swój małopolski finał: zgromadzone przedmioty trafiły do Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

– Na początku zwróciliśmy się do szpitala z prośbą o szczegółowy wykaz rzeczy, które są najbardziej potrzebne, a następnie wspólnymi siłami je fundowaliśmy. W ten sposób przez ostatnie trzy tygodnie, przy wsparciu dziesiątek wolontariuszy z naszego województwa, udało nam się zakupić ponad 40 przedmiotów przydatnych w funkcjonowaniu oddziału – opowiada Maciej Pikor, lider Małopolskiej Ekipy Szymona.

Wśród zebranych darów znalazły się m.in.: koce, klocki, układanki, poduszki, lampki, maty, piłki rehabilitacyjne, puzzle.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Świetna akcja :) brawo ekipo Szymona. Ten projekt nie jest zwykłą kampanią wyborczą. To nie są puste słowa i obietnice bez pokrycia, ale realne działanie. Szymon Hołownia zmobilizował wielu ludzi do czynów i poświęcenia części siebie i swojego czasu dla dobra innych. Bardzo pozytywny impuls dla zespolenia podzielonego społeczeństwa.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0