Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nieczęsto sięga się po tego typu rozwiązania. I rzadko tzw. obywatelskie wysłuchanie organizuje się poza stolicą. Tym razem będzie to Kraków.

Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne to jedna z metod prowadzenia konsultacji publicznych, dotyczących spraw społecznie i politycznie ważnych. W trakcie wysłuchania każdy (instytucje, stowarzyszenia, obywatele – trzeba się zgłosić do wtorku  przez formularz kontaktowy na stronie wysluchanieobywatelskie.pl) może zabrać głos.

Kolejność jest losowana

Reguły są takie: każdy uczestnik ma wyznaczony ściśle czas wystąpienia, kolejność jest losowana, nie ma dyskusji. – Wysłuchanie z założenia jest bezstronne. To nie debata. Przemawiający nie dyskutują między sobą. My, jako organizatorzy, także nie ujawniamy swojej opinii na temat projektu ustawy, której będzie dotyczyć wysłuchanie – tłumaczy Jakub Wygnański, prezes fundacji Stocznia.

Krakowskie Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne zaplanowano na 28 lutego (godz. 17, sala obrad w magistracie, pl. Wszystkich Świętych 3/4). Każdy, kto skorzysta z zaproszenia, będzie mógł wypowiedzieć się na temat senackiego projektu Ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. – Jeżeli liczba zainteresowanych będzie zbyt duża, dokonamy losowego wyboru uczestników – podkreślają organizatorzy. Wysłuchanie poprowadzi prof. Grażyna Skąpska z UJ.

Uwagi dla Senatu

– Zależy nam, aby w wysłuchaniu zabrały głos różne strony. Jak wiemy, w ostatnich latach rola obywateli w stanowieniu prawa została ograniczona. Tym razem inicjatorzy projektu deklarują otwartość na zgłaszane uwagi. Jest to jedna z pierwszych ich inicjatyw. To pokazuje, że rzeczy można robić inaczej, że zdanie obywateli jest ważne – dodaje Wygnański.

W krakowskim wysłuchaniu, ale tylko w roli słuchaczy, wezmą udział senatorowie i senatorki. Zebrane podczas spotkania uwagi zostaną przedstawione w Warszawie w czasie wysłuchania organizowanego przez Senat RP 3 marca. W formie dokumentu trafią też do Senatu RP, przedstawicieli rządu, Kancelarii Prezydenta RP oraz opinii publicznej. Wysłuchanie będzie również transmitowane online. Więcej informacji oraz regulamin na wysluchanieobywatelskie.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.