Nieczęsto sięga się po tego typu rozwiązania. I rzadko tzw. obywatelskie wysłuchanie organizuje się poza stolicą. Tym razem będzie to Kraków.
Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne to jedna z metod prowadzenia konsultacji publicznych, dotyczących spraw społecznie i politycznie ważnych. W trakcie wysłuchania każdy (instytucje, stowarzyszenia, obywatele – trzeba się zgłosić do wtorku przez formularz kontaktowy na stronie wysluchanieobywatelskie.pl) może zabrać głos.
Kolejność jest losowana
Reguły są takie: każdy uczestnik ma wyznaczony ściśle czas wystąpienia, kolejność jest losowana, nie ma dyskusji. – Wysłuchanie z założenia jest bezstronne. To nie debata. Przemawiający nie dyskutują między sobą. My, jako organizatorzy, także nie ujawniamy swojej opinii na temat projektu ustawy, której będzie dotyczyć wysłuchanie – tłumaczy Jakub Wygnański, prezes fundacji Stocznia.
Krakowskie Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne zaplanowano na 28 lutego (godz. 17, sala obrad w magistracie, pl. Wszystkich Świętych 3/4). Każdy, kto skorzysta z zaproszenia, będzie mógł wypowiedzieć się na temat senackiego projektu Ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. – Jeżeli liczba zainteresowanych będzie zbyt duża, dokonamy losowego wyboru uczestników – podkreślają organizatorzy. Wysłuchanie poprowadzi prof. Grażyna Skąpska z UJ.
Uwagi dla Senatu
– Zależy nam, aby w wysłuchaniu zabrały głos różne strony. Jak wiemy, w ostatnich latach rola obywateli w stanowieniu prawa została ograniczona. Tym razem inicjatorzy projektu deklarują otwartość na zgłaszane uwagi. Jest to jedna z pierwszych ich inicjatyw. To pokazuje, że rzeczy można robić inaczej, że zdanie obywateli jest ważne – dodaje Wygnański.
W krakowskim wysłuchaniu, ale tylko w roli słuchaczy, wezmą udział senatorowie i senatorki. Zebrane podczas spotkania uwagi zostaną przedstawione w Warszawie w czasie wysłuchania organizowanego przez Senat RP 3 marca. W formie dokumentu trafią też do Senatu RP, przedstawicieli rządu, Kancelarii Prezydenta RP oraz opinii publicznej. Wysłuchanie będzie również transmitowane online. Więcej informacji oraz regulamin na wysluchanieobywatelskie.pl.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.