Biskup wsuwa 15-letniej Monice rękę pod koszulę, dotyka piersi, drugą rękę wciska między uda. Szepcze: "Bóg mi ciebie zesłał. Przez ciebie chce mnie nauczyć czułości".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rodzice cieszą się, że „biskup tak pięknie prowadzi córkę” i wieczorami do niej dzwoni. – Monika, biskup do ciebie, wstawaj szybko.

Biskup mieszka przy ulicy Kanoniczej, w kościelnej kamienicy, pod Wawelem. Monika raz w miesiącu jest u niego. Nie musi się tłumaczyć portierowi, do kogo idzie, wpuszcza ją bez słowa.

– Ubierałam się w ciasne golfy, żeby nie rozpinał mi bluzki. Zasłaniałam uszy, kiedy chciał je gryźć. Zaciskałam wargi, kiedy próbował mi włożyć język w usta.

Po każdym spotkaniu biskup wstaje z kanapy, składa ręce i zaczyna modlitwę – za Monikę, jej rodziców, braci i babcie. Monika zapina rozpiętą przez biskupa bluzkę, wstaje i też składa ręce.

Po modlitwie, w przedpokoju, zakleszcza w swoich dłoniach głowę Moniki. Próbuje na pożegnanie wepchnąć w jej usta swój język.

– Poczekaj, dam ci jeszcze kwiatki ze stołu Jana Pawła II.

Monika idzie do kina na „Kler”. Po filmie długo nie śpi. Szuka pomocy u psychologa. Podczas terapii odkrywa, że to, co robił biskup, zniszczyło jej życie, również religijne.

Pomija kurię krakowską, bo obawia się stronniczości. Wysyła list do nuncjatury apostolskiej w Polsce, aby przekazała go papieżowi Franciszkowi. – Czy papież przeczytał? A może zrobił to ktoś inny, życzliwy biskupowi? – mówi Monika.

„Zły dotyk biskupa z Krakowa” – reportaż Marcina Wójcika w poniedziałek w „Gazecie Wyborczej”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Naród tu głupi ale pobożny, katolicki...", niech dalej ci kopnięci rodzice pozwalają swoim dzieciom na spotkania sam-na-sam z dorosłymi mężczyznami (o skrzywionej seksualności - a taką przecież jest celibat) bez żadnej kontroli, niech dalej będą dumni że "biskup wieczorem do dziecka regularnie dzwoni". Ci zboczeńcy dobrze wiedzą które dziecko jest bezbronne i które nie może liczyć na żadną pomoc i właśnie takie atakują. Może ci spece od wszystkiego z "Gościa niedzielnego" zaapelowaliby o czujność rodziców w swoim szmatławcu bo raczej ci "bogobojni durnie" GW nie czytają mając ją za narzędzie szatana i dalej swoje dzieci będą zaprowadzać na "nauki" do księży...
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Będą jajca.
  @krakow
  Jajca to już były
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Na Kanoniczej mieszka dwóch PISkupów.
  @stan-bln
  jeden z tych ojców wsadzanów to jędraszko-śmieciofil, a drugi (bo nie chce misie guglować)?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @ulotkarka
  Tenże to chyba mieszka w centrali?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Celibat to patologia, samotny mężczyzna, frustrat posuwa się do przemocy i gwałtu na słabszych. Wina kościoła, trzeba zmienić ten anachronizm i zlikwidować pseudo-celibat.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  O Szkodonia. Już uciekł, tyle mu zrobią
  Jego biskupim zawołaniem jest: "Pan, On sam będzie działał"...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @mini1423411612310konto
  Zostanie zesłany do domu księży emerytów albo na misję.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @mini1423411612310konto
  Dokąd?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  pora na Jedraszewskiego!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Sensacją to dopiero będzie komentarz kurii. Zrobią z dziewczyny czarownicę, co pasterza uwiodła. Podniesie się larum o ataku na kościół. Dawno nie było przypału z biskupem.
  @frantz
  ....a kurator nowak barbara dziewczynę ze szkoły wyrzuci, rodzicom każe egzorcystę wezwać, a sama z różańcem pod kurią stanie, żeby bronić czci oszkalowanego biskupa.
  Jeszcze jakiś czas temu sądzilibyśmy, że to teatr absurdu, dziś już nikogo to nie zdziwi.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @joka007
  Zapomniałem o tej osobliwości co potrafi wszytko wytłumaczyć winą gender. Mam nadzieję, że dziewczyna zakończyła już edukację, co nie zmienia faktu, że została skrzywdzona przez starego pryka. Kuria powinna wyskoczyć z kasy. Odszkodowanie powinno być standardem. Przez starego pryka dziewczyna może mieć prowlem w zbudowaniu normalnych relacji.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  O którego chodzi?
  Biskup Jan Szkodoń
  już oceniałe(a)ś
  1
  0