Ośmioletni chłopiec spod Brzeszcz od dwóch lat zmaga się z nowotworem mózgu. Rodzice zbierają pieniądze na kolejny etap leczenia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W maju 2018 Franek zaczął gorzej widzieć. Pierwsza wizyta u okulisty – musi nosić okulary. Druga wizyta – ma zeza, trzeba wymienić szkła. Trzecia wizyta – zez u sześciolatka się zdarza...

Kiedy pojawiły się zaburzenia ruchu, rodzina Irzyków usłyszała wyrok: Franio, który mieszka w Skidzinie (gm. Brzeszcze), ma guza pnia mózgu czwartego stopnia. Lekarze stwierdzili, że guz jest w Polsce nieoperacyjny i nieuleczalny.

Tomasz Irzyk, ojciec Franka: – Okazało się, że w Meksyku, w Oncologia Intervencionista w Monterrey, dzieciaki z guzem mózgu są leczone chemioterapią celowaną. Pomyśleliśmy: dlaczego nie spróbować tam?

Spektakularny efekt kuracji

Dzięki zbiórce pieniędzy Franek wraz z rodzicami zaczął wyjeżdżać do Monterrey. Co 5 tygodni przechodzi tam chemioterapię. Efekty są znakomite. – Syn znowu zaczął chodzić do szkoły i grać w swoją ukochaną piłkę nożną. Ustąpiły wszystkie objawy neurologiczne guza, a lekarze mówią o spektakularnym efekcie kuracji – cieszy się Tomasz.

Koszty przelotów i leczenia są bardzo wysokie, a rodziny nie stać na ich pokrycie. Pojedynczy zabieg kosztuje 12 tys. dolarów, do tego dochodzą koszty przelotów i pobytu. Franek zażywa eksperymentalny lek ONC-201. Jego koszt to około 16 tys. złotych miesięcznie.

– W tej chwili na koncie mamy 160 tys. zł. To wystarczy nam do marca. Jeżeli nie zbierzemy pieniędzy, wyjazdy i terapia będą niemożliwe. Pozostanie hospicjum – mówią rodzice. Dlatego apelują nawet o niewielkie wsparcie. Na najbliższy rok potrzebują ok. 1 mln 300 tys. zł. Ta kwota pokryłaby koszty rehabilitacji i wizyt w Meksyku.

Wpłaty na konto

Pomóc Frankowi można, dokonując wpłaty na konto Fundacji Siepomaga lub poniższe:

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym "Kawałek Nieba "

Bank BZ WBK 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374

Tytuł: "1693 pomoc dla Franciszka Irzyk"

Aby przekazać 1% podatku dla Franciszka należy w formularzu PIT wpisać KRS 0000382243

oraz w rubryce "Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%" wpisać "1693 pomoc dla Franciszka Irzyk".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem