Anna starała się akceptować zbyt wystający brzuch i boczki. Na pewno nigdy nie rozważała liposukcji. Próbowała zrzucać zbędne kilogramy, ale nawet gdy waga wyraźnie spadała, brzuszek zostawał. No cóż, ktoś musi mieć budowę jabłka. Pogodziła się już z luźnymi sukienkami. Nawet je polubiła.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do gabinetu ConsensusMED przyszła dzięki przyjaciółce. - Podarowała mi kiedyś książkę „Ciałoterapia”, mówiąc, że powinna ją przeczytać każda kobieta. Gdyby wiedziała, że ściśnięty odzieżą modelującą brzuch wpływa na narządy wewnętrzne i mięśnie dna miednicy podobnie jak zaawansowana ciąża, wcześniej postanowiłaby nie męczyć swojego ciała. Dlatego umówiła się na wizytę. A potem zdecydowała na liposukcję wodną Body Jet Evo, a kiedy już pozbędzie się trudnej do usunięcia „oponki” i boczków, także na zmianę stylu życia.

Zdrowie wyznacza granicę

ConsensusMED znany jest z holistycznego podejścia do wyglądu i zdrowia. Już 20 lat działa zgodnie z mottem consensus (porozumienie) zdrowia i urody. Doktor Jasiewicz przekonała mnie, przytaczając wyniki badań naukowych potwierdzające, że pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha zwiększa chęć dalszego dążenia do osiągnięcia prawidłowej wagi poprzez dietę i aktywność fizyczną. A to nie tylko kwestie estetyki i zdrowia. Wiadomo, że utrzymanie prawidłowej wagi pozwala ciału starzeć się wolniej. A ciało bez otyłości psycholodzy wymieniają jako jedną z podstaw akceptacji społecznej. W nagrodę za dbanie o wygląd zmniejsza się też nasz lęk przed samotnością.

Lekarka podkreśla, jak ważne jest akceptowanie wyglądu w każdym wieku. Ale jest jedna granica, za którą nie powinno być miejsca dla akceptacji. Wyznacza ją zdrowie. Co druga osoba w Polsce waży więcej, niż powinna, coraz częściej dotyczy to dzieci. Dźwiganie nadmiaru kilogramów wywołuje w organizmie efekt domina. Nadmierna masa ciała prowadzi do przechylenia środka ciężkości ku przodowi. Aby się nie przewrócić pod ciężarem własnego brzucha, klatka piersiowa musi wygiąć się do tyłu. W związku z tym w odcinku lędźwiowym kręgosłupa powiększa się lordoza, co z upływem lat kończy się zwyrodnieniami i dolegliwościami bólowymi. Miednica ustawia się w przodopochyleniu. Nie jest już w stanie utrzymać ciężaru brzucha i wytwarzanego przez niego ciśnienia. To powoduje zmianę ustawienia panewki stawu biodrowego i prowadzi do jego przeciążenia oraz przeciążenia kolan i stóp. No i brzuch przeszkadza w oddychaniu.

Dowiaduję się, że zdrowiej być gruszką niż jabłkiem… W analizie rodzaju otyłości istotna jest lokalizacja gromadzącego się tłuszczu. W ConsensusMED wykonują analizę składu ciała i otyłości brzusznej InBody 770.

Otyłość pierwszego stopnia

Mam nieproporcjonalnie dużo tkanki tłuszczowej wokół brzucha w porównaniu z resztą ciała, grozi mi otyłość brzuszna. Nie musi ona wynikać tylko ze złej diety. Jej powodem są często zaburzenia hormonalne przy niedoczynności tarczycy, zespole Cushinga, zespole policystycznych jajników oraz zmiany hormonalne w okresie menopauzy. Nagromadzenie się tkanki tłuszczowej wokół brzucha może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

I mam otyłość pierwszego stopnia. Świadczy o niej BMI, czyli stosunek masy ciała do kwadratu wzrostu. Przy pierwszym stopniu BMI > 30 kg/m kw., drugim BMI > 35 kg/m kw., trzecim BMI > 40 kg/m kw. Otyłość ma miejsce także, gdy zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet przekracza 25 proc. całkowitej masy ciała, a u mężczyzn 20 proc.

Już wiem, że liposukcja wodna Body Jet Evo nie tylko wymodeluje moje ciało, ale także poprawi moje zdrowie. Wykonując zabieg, pozbędę się najtrudniejszego problemu i będzie mi łatwiej pozbyć się nadmiaru kilogramów z innych okolic. Osiągnę lepsze i trwalsze rezultaty niż przy stosowaniu tylko diety i ćwiczeń, a lekarze mi w tym pomogą. W dodatku pobrany tłuszcz mogę przenieść w inne miejsce. Najczęściej wybierane są piersi, grzbiety dłoni i okolice twarzy, gdzie zaniknęły poduszeczki tłuszczowe. Można po prostu sobie ująć i sobie dodać.

Zgłaszam się na konsultację do lekarza chirurga. Opowiada mi o przewidywanych efektach, sposobie przygotowania do zabiegu, stanie pozabiegowym i najlepszym postępowaniu po zabiegu. Wykonuję badania potwierdzające, że jestem zdrowa i gotowa na zmianę.

Jędrne ciało, płaski brzuch

Sam zabieg nie jest trudny. Nic nie czuję oprócz wrażenia wiercenia mi w skórze. Po dwóch godzinach założono mi ubranko uciskowe, położono w wygodnym fotelu i odpoczywałam. Wyszłam do domu z rozpisanym postępowaniem, abym nie zapomniała, jak się o siebie troszczyć.

Po kilku dniach wróciłam na drenaż limfatyczny, potem masaże podciśnieniowe i lekka dieta, dużo płynów. Po dwóch tygodniach włączono ćwiczenia fizyczne. Byłam w stałym kontakcie i kontrolach co miesiąc.

Minęło już prawie siedem miesięcy. Mam jędrne ciało, płaski brzuch, zniknęły boczki. Ćwiczę z moimi chłopakami. W tym czasie mój syn został mistrzem świata w karate. Ja zostałam mistrzem dla samej siebie. Mój mąż mówi, że przyjdzie do pani doktor i będzie ją nosił na rękach… wolę jednak, kiedy nosi na rękach mnie i patrzy na mnie z dumą. Założyłam sukienkę, którą miałam na sobie na naszej pierwszej randce. Popłakałam się ze szczęścia.

Kochane, nie dajcie sobie wmówić, że nie można zmieniać siebie na lepsze. I nie bójcie się poddać zabiegom, które mogą pomóc. To może być krok milowy w dbaniu o wygląd, sprawność i zdrowie. Powodzenia!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem