Wybory parlamentarne 2019. Jan Tadeusz Duda, Jerzy Fedorowicz, Bogdan Klich, Rafał Komarewicz i Krzysztof Mazur, czyli wszyscy krakowscy kandydaci do Senatu, zmierzą się w dzisiejszej debacie "Gazety Wyborczej" w Klubie Pod Jaszczurami.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wielkie emocje i wielkie znaczenie. Takimi słowami można opisać tegoroczne wybory do Senatu RP. Dlaczego emocje? Po pierwsze, wybory do Senatu odbywają się na podobnej zasadzie jak np. wybory prezydenckie – choć w danym okręgu pretendentów jest kilku, zwycięzca jest tylko jeden i to on bierze wszystko, nawet jeśli jego dwaj konkurenci dostaną po 30 proc. głosów.

Wybory parlamentarne 2019. Walka o Kraków

O dwa krakowskie mandaty walczą – w pierwszym okręgu (wschód Krakowa) Jan Tadeusz Duda, kandydat PiS, radny sejmiku małopolskiego i ojciec prezydenta RP, oraz Jerzy Fedorowicz, kandydat Koalicji Obywatelskiej, obecny senator PO. W drugim okręgu (zachód Krakowa) zmierzą się Bogdan Klich, kandydat Koalicji Obywatelskiej, obecny senator PO, Rafał Komarewicz, krakowski radny, oraz Krzysztof Mazur, kandydat wysunięty przez PiS. W tym okręgu emocje są spotęgowane dodatkowo faktem, że o mandat bije się więcej niż dwóch kandydatów – przypomnijmy, że opozycja dogadała się, by w wyborach do Senatu wystawić przeciwko kandydatowi PiS tylko jednego wspólnego kandydata. I takim kandydatem jest tu Bogdan Klich. Ale do walki o mandat senatora przystąpił także Rafał Komarewicz, szef klubu prezydenckiego w radzie miasta. Koalicja Obywatelska oskarża więc Komarewicza o rozbijanie jedności opozycji, ten odpowiada, że niedemokratyczne jest zabranianie komukolwiek startu w wolnych wyborach.

Wybory do Senatu

Wybory do Senatu są w tym roku bardzo ważne również z drugiego powodu. Opozycja rządowa liczy, że to dzięki większości w Senacie dostanie – gdyby PiS wygrał w takim stopniu, że uda mu się utworzyć rząd – szanse blokowania, jak mówi, dalszego demontażu państwa prawa. Naszych rozmówców spytamy więc oczywiście o kwestie praworządności, ale też o sprawy służby zdrowia, ekologii, gospodarki i oczywiście o obietnice dla Krakowa. Zapraszamy do uczestnictwa w debacie – wstęp jest wolny – obiecujemy, że będzie też możliwość zadania pytań kandydatom. A kto nie może osobiście wziąć udziału, będzie miał możliwość śledzenia dyskusji na naszym profilu na Facebooku. Debatę poprowadzą Magdalena Kursa i Piotr Gądek.

Poniedziałek 7 października. Klub Pod Jaszczurami, godz. 18.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem