Kamery endoskopowe – są to narzędzia endoskopowe służące do pozyskiwania informacji dotyczących ciała pacjenta. System wizyjny robota da Vinci to InSiteR i jest rozwiązaniem opatentowanym. Działa on tak, że obraz pozyskiwany przez kamerę jest prezentowany lekarzowi na konsoli w sposób stereowizyjny. Dzięki odpowiednim wizjerom lewe oko chirurga widzi obraz z lewej kamery, a prawe oko z prawej kamery, dzięki czemu lekarz ma bardzo plastyczny, trójwymiarowy obraz operowanego narządu oraz pracujących narzędzi chirurgicznych.
Manipulatory z narzędziami chirurgicznymi – to elementy, za pomocą których jest wykonywany zabieg w ciele pacjenta. W robocie chirurgicznym da Vinci ruch końcówek jest sterowany elektronicznie za pośrednictwem komputera. Lekarz poruszający elementami sterującymi informuje komputer, jaki ruch powinien zostać wykonany. Silniki elektryczne usytuowane na ramionach robota wywołują odpowiedni ruch narzędzi chirurgicznych. Dzięki temu rozwiązaniu wyeliminowane jest drżenie rąk, neutralizowane są gwałtowne ruchy czy w końcu możliwe jest przeskalowanie swobodnych ruchów chirurga na małe i precyzyjne ruchy narzędzi. Robocze ramię robota ma aż siedem stopni swobody (podczas gdy typowy endoskop tylko trzy), dzięki czemu narzędzie chirurgiczne może naśladować ruch nadgarstka chirurga. Opatentowane rozwiązanie, na którym oparto kinematykę narzędzia, nazwano Endo Wrist.
Konsola – stanowi miejsce pracy chirurga wykonującego zabieg. Zawiera ona układ optyczny, za pomocą którego chirurg jest w stanie zobaczyć powiększony, trójwymiarowy widok pola operacyjnego na poziomie dotąd niespotykanym: z naturalną oceną głębokości zanurzenia narzędzi chirurgicznych oraz możliwością powiększania obrazu aż do identyfikacji poszczególnych tkanek i ich warstw. Tak doskonała wizualizacja umożliwia chirurgom poruszanie delikatnymi tkankami oraz dokonywanie bardzo precyzyjnych nacięć nawet w trudno dostępnych przestrzeniach. Ma to bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność operacji.
Część robocza – składa się z czterech sterowalnych ramion, które mają bezpośredni kontakt z operowanym pacjentem i zastępują ręce operatora na stole zabiegowym. Ramionami robota – za pomocą specjalnych manetek – steruje lekarz. Oznacza to, że system dokonuje konwersji ruchów dłoni, nadgarstka i kciuka chirurga w czasie rzeczywistym na precyzyjne ruchy narzędzi chirurgicznych umieszczonych w ramionach robota. Trzy ramiona robota wyposażone są w niewielkich rozmiarów instrumenty chirurgiczne, wprowadzane do ciała pacjenta przez porty laparoskopowe. Dwa z nich naśladują ruchy lewej i prawej ręki chirurga, jednocześnie eliminując niedoskonałości takie jak mikrodrżenia ludzkich rąk.
System zapobiega również poślizgom lub nagłym nienaturalnym ruchom instrumentów chirurgicznych, które w operacjach otwartych lub laparoskopowych mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dzięki niewielkim rozmiarom ramion robota da Vinci możliwe jest operowanie przy minimalnym, zaledwie jedno-, dwucentymetrowym nacięciu ciała pacjenta, a tym samym zminimalizowanie uszkodzenia tkanki. Czwarte ramię to kamera endoskopowa, wspierająca oko chirurga, która odpowiada za przekazywanie trójwymiarowego obrazu z wnętrza ciała operowanego człowieka do konsoli.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze