Opowieść o tym, jak oszukuje nas własna pamięć, rozprawa ze współczesnymi mitami spod znaku niebieskiego wieloryba czy może bogato ilustrowany przewodnik po nocnym niebie? Który tytuł zostanie tegoroczną Mądrą Książką Roku? Głosowanie rusza już dziś!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poszukujący dobrej książki czytelnik nie ma łatwo. Rynek wydawniczy zasypujący półki księgarń tysiącami tytułów stanowi nie lada wyzwanie.

Jeszcze trudniej ma czytelnik, który z lektury chciałby się czegoś o otaczającym go świecie dowiedzieć. Podręczniki mogą przynudzać, są zbyt specjalistyczne, z kolei poziom książek popularnonaukowych bywa przecież różny.

Są też naukowcy, którzy chcieliby swoją bogatą wiedzą podzielić się nie tylko z zamkniętym gronem kolegów po fachu, ale i zainteresować nią przeciętnego Kowalskiego. Trudność zadania jest ogromna, w końcu zrobić to trzeba w prosty i zrozumiały sposób, wybierając tylko najistotniejsze informacje. A poziom zawiłości tematu zwykle ciężko jest poskromić.

Kto dostanie nagrodę?

Chcąc zmotywować wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom i zarazem przystępność publikacji, a jednocześnie wskazać czytelnikom najbardziej wartościowe pozycje, Uniwersytet Jagielloński wraz z Fundacją Popularyzacji Nauki im. Euklidesa już po raz czwarty organizuje konkurs na Mądrą Książkę Roku.

Jak zwykle nominowane tytuły będą walczyć o kilka nagród. Wśród nich znajdzie się nagroda społeczności akademickiej UJ, nagroda redaktorów internetowego serwisu „Mądre Książki” – madreksiazki.org – oraz dwie nagrody przyznane przez grono doświadczonych jurorów – za Mądrą Książkę Roku 2018 oraz Mądrą Książkę Dla Dzieci Roku 2018.

Tradycyjnie nie zabraknie też nagrody przyznanej przez Was – czytelników i internautów. Głosowanie na naszej internetowej stronie www.krakow.wyborcza.pl rusza już dziś, a na swoich książkowych faworytów będzie można głosować do końca marca.

Kto okaże się zwycięzcą? Tego dowiemy się 25 kwietnia, w trakcie uroczystej gali w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

LISTA NOMINOWANYCH KSIĄŻEK:

 • – Mary Beard, „Partenon”, Dom Wydawniczy Rebis
 • – Marcin Napiórkowski, „Mitologia współczesna”, Wydawnictwo PWN
 • – Alex Bellos, „Alex po drugiej stronie lustra. Jak liczby odzwierciedlają życie, a życie odzwierciedla liczby”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
 • – Ed Yong, „Mikrobiom”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
 • – Julia Shaw, „Oszustwa pamięci”, Wydawnictwo Amber
 • – George Musser, „Upiorne działanie na odległość”, CCPress
 • – James Hamblin, „Gdyby nasze ciało potrafiło mówić. Podręcznik użytkownika”, Wydawnictwo Marginesy
 • – Thomas Reinertsen Berg, „Teatr świata. Mapy, które tworzą historię”, Wydawnictwo Znak
 • – Marta Alicja Trzeciak, „Czy słonie dają klapsy. Fascynujące rodzicielstwo zwierząt”, Wydawnictwo Feeria
 • – Yuval Noah Harari, „Homo Deus: krótka historia jutra”, Wydawnictwo Literackie
 • – Agnieszka Kossowska, „Duże sprawy w małych głowach”, Wydawnictwo Linia
 • – Masaharu Takemura, „The Manga Guide. Biologia molekularna”, Wydawnictwo PWN
 • – Kelsey Oseid, „Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
 • – Dorota Sosnowska, „Piękne umysły. Opowiadania dla mądrych dziewczynek”, Wydawnictwo Skrzat
 • – Katarzyna Gładysz, Nikola Kucharska, Paweł Łaczek, Joanna Wajs, „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Wybierz Mądrą Książkę Roku:

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Zagłosowałem na "Oszustwa pamięci", w wynikach mają 0 głosów. Widzę, że super plebiscyt...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0