Po tragicznych doniesieniach z Gdańska prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że stanie na czele marszu przeciwko przemocy i nienawiści. Spotkanie z liderami partii politycznych zaplanowano na 16. PSL już teraz zapowiada, że weźmie udział w pochodzie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podczas finału w Gdańsku napastnik zaatakował nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Najnowsze informacje w tej sprawie w naszej relacji na żywo.

We wtorek ulicami Gdańska przejdzie marsz przeciwko przemocy i nienawiści. Na jego czele ma stanąć Andrzej Duda. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, spotkanie z szefami partii politycznych zaplanowano na godz. 16.

Wiadomo, że nie pojawi się na nim Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider PSL będzie wówczas w drodze na mszę w intencji Pawła Adamowicza, jaka o 18.30 odbędzie się w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Zamówili ją krakowscy i małopolscy parlamentarzyści. Kosiniaka-Kamysza na spotkaniu zastąpi Piotr Zgorzelski.

PSL: Tak po prostu trzeba postąpić

- PSL idzie na spotkanie z prezydentem z otwartością i nadzieją - mówi lider PSL "Wyborczej". - Wszystko wskazuje na to, że weźmiemy udział w marszu w Gdańsku. Czuję, że trzeba tak postąpić.

Polityk, zapytany o to, czy nie obawia się, że atak nożownika na prezydenta Gdańska i jutrzejszy marsz zostaną wykorzystane politycznie, stwierdza stanowczo: - My zachowamy się przyzwoicie. A jeśli ktoś wykorzysta okazję, by zachować się nieprzyzwoicie, to już jego sprawa.

Przypomnijmy: Do tragicznego ataku na Pawła Adamowicza doszło w niedzielę 13 stycznia podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Na kilkadziesiąt sekund przed godziną 20 i rozpoczęciem tradycyjnego „Światełka do nieba”, które uroczyście zamyka imprezę, prezydenta Gdańska zaatakował 27-letni nożownik. Adamowiczowi zadano trzy ciosy nożem – dwa w okolice serca i jeden w brzuch. Jedno z uderzeń przerwało aortę. Po trwającej pięć godzin operacji stan Pawła Adamowicza lekarze określili jako bardzo ciężki.

Dziś wieczorem w 50 miastach w całej Polsce, a także w Berlinie, Londynie i Brukseli organizowane są manifestacje solidarności z prezydentem Gdańska. Krakowianie zgromadzą się wokół studzienki Walentego Badylaka na Rynku Głównym o godz. 20.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  To, że PIS wykorzysta to nieprzyzwoicie to już wiadomo. Pierwsze trolle z przekazem dnia już atakują Owsiaka i nawołują do odebrania pozwoleń na organizowanie imprez (widać sobie nie radzi), a od wczoraj na twitterze ci, którzy "nie popierają, ale rozumieją", pierwsi bili się w cudze piersi. Teraz twórcy mowy nienawiści i autorzy dzielenia Polaków na sorty, będą maszerować w "zjednoczonym" przeciwko nienawiści (którą sami siali) marszu. Rzygać się chce.
  @ityle
  Już odpuścili, nie będzie marszu jedności narodu pislamu z peezelem. Kosiniak się wygłupił i oberwał.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @bra-tanki
  nie może być inaczej. Pełen ostracyzm. Niech buźki niezdradzieckie, lepszy sort, element nieanimalny sam sobie równo maszeruje w rytm bębenka... przeciw nienawiści
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Pieprzone chłopki !
  Jaki marsz z przestępca konstytucyjnym ?
  Walnijcie się w łeb, a Ty KK przestań lizać dupę PiSSowcom !
  Gdzie śledztwo prokuratury w sprawie nekrologów politycznych, jawnego nawoływania do zbrodni ? umorzone, bo faszyści potrzebni do utrzymania gownianej zmiany !
  A wyrok za napaść dla Adamowicza, kiedy chciał powstrzymać wiec nienawiści faszystów ?
  Zapomniałeś chłopku ? To właśnie Tobie przypomniałem
  już oceniałe(a)ś
  106
  2
  Ciekawe kto pójdzie za prezydentem? Zwyczajny tłumek z zielonymi flagami i w mundurach? A może wyklęci panowie w szalach?
  @klos
  psl każdemu wejdzie w dupę byle tylko mieć coś z tego!
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @klos
  kaczynski -pawłowicz - matka kurka - kurski
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @Oldkrakus
  Pan Kaczyński przeziębiony. Nie pójdzie.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @klos
  A idźcie sobie
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Przepraszam ale Prezydent powinien iść SAM , kto tak podzielił RODAKÓW posortował wstyd mi to pisać ale prezydent wszystkich wszech polaków niech idzie ze swoimi
  @krak224
  Racja!!
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Na was peezelowcy zawsze można liczyć. Zabierzcie race i kastety, żeby Adrian się czuł komfortowo.
  Ile razy można dudy dawać, obrotowcy?
  @bra-tanki
  Dawali, dają i będą dawać. Tak już mają. Niech nikt się nie łudzi, że PSL to jakaś opozycja.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Nie wierzę! Przecież to Duda ubolewał nad tym, że w Polsce nie leje się krew1 Że rewolucja, która wydała III RP była bezkrwawa. Przy budowie IV RP tego błędu nie popełniają!
  już oceniałe(a)ś
  84
  0
  Prezydent Duda już wielokrotnie miał okazje zachować się przyzwoicie i za każdym razem udowadniał, że jest pozbawionym znaczenia narzędziem Kaczyńskiego. Dlatego nie wierzę, że nie wykorzysta tego ataku politycznie, do zakłamanego nawoływania do zgody i jedności.

  Osobiście mam negatywne zdanie o tej propozycji. Gdyby Dudzie rzeczywiście zależało na demonstracji konstruktywnego i pojednawczego zachowania, dołączyłby do którejś z zapowiadanych na dziś manifestacji przeciw przemocy.
  Zresztą kto wie, może pozostali przywódcy partii opozycyjnych odwiodą Dudę od jego pomysłu.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @pauleycz
  Dokładnie. Obrzydliwy lanser.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  Jak ci nie wstyd, doktorku?
  już oceniałe(a)ś
  72
  0