Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Basia jest chora na raka, jest w ostatnim stadium. Ma dwoje dzieci i męża po operacji. Tej rodzinie jest bardzo ciężko, a nie chcą się rozstawać; Basia marzy tylko o tym, żeby dzieci zostały z nią do końca i nie trafiły do opieki zastępczej. Projekt, który właśnie rozpoczyna się w Krakowie, jest dla jej rodziny – opowiada Alicja Szczepańska z Miejskiego Centrum Informacji Społecznej.

Albo pan Adam – ma żonę chorą na huntingtona i też nie chce z nią się rozstać, więc robi wszystko, co może, żeby byli razem. A niewiele już może, ponieważ zwyczajnie brakuje mu siły. Huntington to piekielna choroba, z chorym trzeba być przez cały czas i czuwać, żeby nie zrobił sobie krzywdy.

Inna historia: on i ona, oboje po osiemdziesiątce; on już z mocnymi objawami otępienia starczego, wiele zapomina, ciągle się boi, wpada w panikę, nie pozwala jej wejść do kuchni, którą uważa za bardzo niebezpieczną przestrzeń. Więc ona gotuje mu obiady w nocy.

Opiekują się swoimi najbliższymi, nie pracują

Ile jest takich rodzin w Krakowie? Pewnie setki. Ludzi, którzy opiekują się swoimi najbliższymi, którzy nie pracują, całą uwagę skupiając na dzieciach, małżonkach, rodzicach. Im dłużej są z nimi, tym bardziej znikają dla innych i świata na zewnątrz. Rodziny niewidoczne. Nie każda instytucja da im wsparcie – w tej trzeba czekać w kolejce, w innej liczy się kryterium dochodowe. – A tutaj nie. Bo jedynym kryterium jest człowiek, rodzina i to, żeby zatrzymać ich razem, bo tak wybrali – dodaje Szczepańska.

„Krakowskie Centrum Informacji i Wsparcia dla Opiekunów Osób Niesamodzielnych” to projekt, który gwarantuje kompleksową pomoc. Realizują go: Fundacja „Hipoterapia”, Fundacja „Matio” i gmina Kraków, a finansowanie zapewnia Unia Europejska (Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020). Będzie trwać sześć lat. Co konkretnie zapewnia?

Jak uzyskać pomoc?

– Opiekunowie osób niesamodzielnych otrzymają zindywidualizowane, specjalistyczne i kompleksowe wsparcie, poczynając od informacji oraz doradztwa, przez poradę psychologiczną, szkolenia i indywidualne instruktaże, uczestnictwo w grupach wsparcia, aż po usługę krótkoterminowej interwencyjnej opieki odciążeniowej – tłumaczy Angelika Broniewska, menedżer opieki odciążeniowej w Fundacji „Hipoterapia”.

– Dotychczas w Krakowie nie było takiej oferty dla opiekunów osób niesamodzielnych, która pozwalałaby im w trybie pilnym uzyskać wsparcie w miejscu zamieszkania. Zdarzało się, że sami opiekunowie rezygnowali z potrzebnych im zabiegów lub leczenia, nie mając możliwości pozostawienia swojego bliskiego pod profesjonalną opieką. Zamknięci w domu z osobą niesamodzielną nie korzystali z niezbędnych i przysługujących im świadczeń, co pogłębiało ich izolację i wykluczenie społeczne. Chcemy wypracować taki sposób działania, który będzie dostosowany do potrzeb zgłaszających się rodzin i który będzie dawał im poczucie bezpieczeństwa, kiedy na tydzień lub dwa zostawią bliską osobę pod opieką specjalistów z zespołu odciążeniowego – dodaje.

Żeby uzyskać taką pomoc, można zgłosić się do siedziby projektu przy ul. Daszyńskiego 22 (tu również działa MCIS) lub zadzwonić do osób prowadzących projekt: 513 361 939, 510 742 669.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.