Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Informacja jest aktualizowana. Wyborcza to Wy. Jeżeli macie informacje o utrudnieniach w Waszym rejonie, prosimy o kontakt. Poinformuj nas, przyślij zdjęcia, wideo. Wyślij e-mail (redakcja@krakow.agora.pl) lub wiadomość na Facebooku.

Deszcz w całej Małopolsce nie odpuszcza od wtorku. W środę najwięcej spadło go w górach i rejonach podgórskich. Jak informowaliśmy w "Wyborczej", wiele szlaków zamieniło się dziś w rwące potoki. Z powodu intensywnych opadów swój obóz przerwać musieli także harcerze przebywający w miejscowości Juszczyn-Polany w powiecie suskim. Ewakuowali ich stamtąd strażacy. 

Zamknięta zakopianka, utrudniony dojazd do Zakopanego

W środę wieczorem strażacy podjęli decyzję o zamknięciu tymczasowej przeprawy w Białym Dunajcu. W ciągu godziny woda w rzece tak przybrała wskutek opadów, że jej poziom był zaledwie 30 cm poniżej mostu.

Policja wyznaczyła objazd: z Nowego Targu oraz z Zakopanego przez Szaflary, Maruszynę, Bańską Niżną, Bańską Wyżną, Ząb oraz Suche do Poronina.

Nasz dziennikarz jest w Białym Dunajcu. Strażacy wspomagani przez mieszkańców oraz turystów ustawiają zaporę z worków piasku - relacjonuje. Po godz. 22 z domu, który stoi najbliżej mostu, ewakuowano dzieci z kolonii. Rzeką cały czas płyną gałęzie, a nawet całe drzewa. 

Trudna sytuacja na Podhalu

Zarówno w gminie Biały Dunajec, jak również Bukowina Tatrzańska ogłoszono alarmy powodziowe. Najgorsza sytuacja jest w Czarnej Górze i Jurgowie. Woda zalewa tam drogi oraz posesje i piwnice, a energetycy wyłączyli tam prąd. 

Stan alarmowy ogłoszono w stacjach pomiaru poziomu rzek w: Zakopanem-Harendzie, Nowym Targu oraz Nowym Targu-Kowańcu, Łysej Polanie, Poroninie, Trybszu, Niedzicy, a także w Tylmanowej.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w powiecie nowotarskim. Strażacy interweniowali tam około 40 razy. Głównie wyjeżdżali do zalanych posesji, piwnic i garaży, a także do podmytych przez wodę i powalonych drzew. 

Intensywne opady deszczu w Małopolsce. Najgorzej w nocy

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najgorsza sytuacja spodziewana jest jednak w nocy ze środy na czwartek. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już wydało trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego dla Małopolski. 

W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce wojewoda Piotr Ćwik zwołał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Meteorolodzy prognozują, że obfite opady deszczu spowodują podniesienie się poziomu wód i przekroczenie stanów alarmowych w zlewniach Soły, Skawy, Raby, Dunajca i Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły. Stan alarmowy może zostać przekroczony także na Małej Wiśle w profilu Jawiszowice.

Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie limanowskim

Nieciekawa sytuacja pogodowa jest także w powiecie limanowskim. Tam o godz. 17 starosta ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Będzie obowiązywać do odwołania. 

W Limanowej zalana została stacja uzdatniania wody przy ul. Starodworskiej. Do jutra rana wstrzymane zostaną dostawy wody do odbiorców zasilanych z sieci.

W ciągu dnia strażacy interweniowali m.in. w miejscowościach  Pasierbiec, Koszary, Tymbark, Lubomierz i Słopnice. Pod wieczór woda zerwała drogę powiatową od strony Kamienicy, odcinając od świata miejscowość Zasadne. Nieprzejezdne są także droga wojewódzka nr 968 w Szczawie oraz  droga powiatowa Młynne – Laskowa od skrzyżowania z drogą wojewódzką 965.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.