Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Raport to wynik monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) stworzonego przez polskich naukowców we współpracy z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego. To jedyne na świecie narzędzie, które generuje automatyczne raporty o każdym kierunku wszystkich uczelni w kraju i gromadzi dane o ekonomicznych losach niemal 750 tys. absolwentów polskich szkół wyższych oraz ustala, ile zarabiają, jak długo po studiach szukają pracy i ilu jest wśród nich bezrobotnych.

Wszystko to w oparciu o dane otrzymywane z ZUS-u oraz zintegrowanego systemu informacji o nauce i szkolnictwie wyższym, czyli z POL-onu.

Przodujące nauki techniczne

Najnowszy raport ukazuje losy absolwentów, którzy swoje dyplomy uzyskali w 2016 roku. Możemy się z niego m.in. dowiedzieć, że wśród absolwentów studiów II stopnia większość stanowiły kobiety (68 proc.), a średnie zarobki brutto całej przebadanej grupy wynoszą 2990 zł, co stanowi 74 proc. tego, ile średnio zarabia się w zamieszkiwanych przez nich powiatach. Wciąż najlepiej radzą sobie absolwenci kierunków z obszaru nauk technicznych, zarabiając średnio 86 proc. sumy średniej płacy w ich powiatach.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wypadają krakowskie i małopolskie uczelnie. Wyniki nie napawają optymizmem. Okazuje się, że to właśnie w naszym regionie znajdują się dwie z trzech uczelni w skali kraju, po których zarabia się najgorzej. To Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia – ich absolwenci przeciętnie zarabiają jedynie 40 proc. tego, ile średnio zarabia się w powiecie. Podobny niski wynik zaliczyła jedynie Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.

Szanse zatrudnienia

Co ciekawe, inaczej wypada porównanie tych dwóch krakowskich uczelni pod kątem szans zatrudnienia. Jak wynika z raportu, tzw. wartość względnego ryzyka bezrobocia (WWB) w obu przypadkach jest różna. U absolwentów KWSPZ wynosi ona zaledwie 0,45 (co oznacza, że przeciętne ryzyko bezrobocia w ich przypadku jest znacznie niższe niż stopa bezrobocia w powiecie), z kolei dla ASP liczba ta wzrasta do 2,09 – to oznacza, że absolwenci artystycznej uczelni mają ponad dwukrotnie wyższe szanse na bezrobocie niż wynosi średnia.

Zaskakują też uczelnie, które wypadły w rankingu najlepiej. O ile nie dziwi najwyższa w Krakowie pozycja Akademii Górniczo-Hutniczej, której absolwenci z 2016 r. zarabiają 90 proc. tego, co średnio mieszkaniec powiatu (wskaźnik WWB 1,04), o tyle w całej Małopolsce najlepiej wypada... Podhalańska Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu. Jej absolwenci zarabiają średnio o 8 proc. lepiej niż mieszkańcy powiatu (WWB dla tej uczelni wynosi 0,65).

Nowotarska szkoła plasuje się wyżej niż Akademia Finansów i Biznesu Vistula i jest bliska dogonienia warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Najlepsze w skali Polski okazały się z kolei Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki i Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, których absolwenci zarabiają odpowiednio 43 i 32 proc. więcej, niż wynosi średnia płaca w ich powiatach.

W regionie

Jak wypadają inne małopolskie uczelnie? Z raportu wynika, że problemy ze znalezieniem pracy mają absolwenci m.in. Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu (WWB 1,9), Uniwersytetu Rolniczego (2,03), Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (1,79) czy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu (2,62), z kolei o zatrudnienie nie powinni się martwić kończący Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie (WWB 0,52).

Absolwenci największej krakowskiej uczelni, Uniwersytetu Jagiellońskiego, plasują się mniej więcej pośrodku stawki z WWB 1,11 i zarobkami wynoszącymi przeciętnie 71 proc. średniej płacy w powiecie.

Prof. Andrzej Jajszczyk: nic specjalnie niepokojącego

Prof. Andrzej Jajszczyk, korespondent PAN, członek Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych:
- Raport wydaje mi się dosyć wąski. Obejmuje np. płace absolwentów zaraz po ukończeniu studiów, porównywane ze średnimi płacami w regionie, czyli obejmującymi również osoby o długim stażu zawodowym. Słabo są też uwzględnione różnice między dyscyplinami. Na przykład zarobki absolwentów informatyki AGH są wielokrotnie większe niż absolwentów niektórych innych kierunków technicznych, a w raporcie wszystko wrzucono do jednego worka nauk technicznych. Ciekawy jest oczywiście wynik Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Może to świadczyć o zapotrzebowaniu rynku na solidne wykształcenie praktyczne, ale też po prostu być fenomenem lokalnym (czy aby na tej uczelni nie kształcą się dzieci miejscowych przedsiębiorców?). Warto by to zbadać dokładniej. Ogólnie nie zauważam w podanych wynikach badań nic specjalnie niepokojącego, poza tym oczywiście, że płace w Polsce są nadal niskie w porównaniu z bardziej rozwiniętą częścią Europy.
Not. ACH

Wyjaśnienie

W artykule z dnia 14 lipca 2018 r. pt. „Zarobki studentów - jak wypadają krakowskie i małopolskie uczelnie” opisane zostały wyniki raportu ogólnopolskiego systemu monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych (ELA) prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Badania prowadzono wśród absolwentów studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich. W tekście skupiliśmy się na wynikach absolwentów studiów II stopnia jako osób posiadających dyplom magistra, po którym najczęściej wchodzi się na rynek pracy (absolwenci studiów I stopnia w dużej części decydują się kontynuować naukę). Absolwenci studiów II stopnia Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia, stanowią mniej niż 5 proc. wszystkich absolwentów
Biorąc pod uwagę wyniki innych grup absolwentów z 2016 r., pozycje danych uczelni w rankingu się zmieniają. I tak, o ile średni iloraz zarobków do średnich zarobków w powiecie zamieszkania absolwentów KWSPZ jest podobny w przypadku absolwentów studiów I oraz II stopnia (odpowiednio 0,41 i 0,40), o tyle jej pozycja w przypadku pierwszego wyniku jest w zestawieniu z innymi uczelniami z całej Polski lepsza.
KWSPZ w przypadku absolwentów studiów licencjackich, którzy stanowią ponad 95 proc. wszystkich absolwentów uczelni, plasuje się nad takimi szkołami jak m.in. Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Wyższa Szkoła Fizjoterapii we Wrocławiu). Dlatego stwierdzenie, że KWSPZ jest jedną z trzech uczelni w kraju, po których zarabia się najgorzej, nie jest prawdziwe, ponieważ nie odzwierciedla sytuacji wszystkich absolwentów tej uczelni.
Redakcja

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.