W 2017 roku powstał ranking, w którym zapytano krakowian, jak mieszka im się w ich dzielnicach. Oceniano w nim wszystko to, co wpływa na jakość i poziom życia mieszkańców – liczbę miejsc, w których ciekawie można spędzić czas wolny, relacje z innymi mieszkańcami, czystość okolicy, ceny, bliskość sklepów czy dostęp do zieleni.
Okazuje się, że Bronowice niezmiennie utrzymują się na podium w takich kategoriach jak najbezpieczniejszy i najczystszy rejon miasta.
Według danych serwisu otodom.pl to właśnie Bronowice są atrakcyjniejszym miejscem do życia niż Grzegórzki, Wola Justowska, Prądnik Biały czy Podgórze. Chętnie osiedlają się tutaj informatycy, programiści, inżynierowie; bo sam Kraków wyrasta na jedno z najbardziej prężnych ośrodków z branży IT, koncentrując wokół siebie najlepszych specjalistów. A Bronowice coraz częściej stają się miejscem lokalizacji centrów biurowych i korporacji. Przy ul. Armii Krajowej powstał Principio, na ul. G. Zapolskiej – CBB. Bronowice to również idealne miejsce do mieszkania dla pracowników Bronowice Business Center.
Drugą grupą docelową przyszłych lokatorów Bronowic są studenci i młode małżeństwa; w bliskim sąsiedztwie znajduje się bowiem Miasteczko Studenckie AGH, na obrzeżach którego znajdują się wydziały Akademii Górniczo-Hutniczej. W odległości kilkunastominutowej jazdy tramwajem znajdują się wydziały Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Pedagogicznego.
Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego, Bronowicom mieszkańców z roku na rok przybywa – od kilkudziesięciu do nawet stu rocznie.
Dlaczego? Bo największy wpływ na wybór miejsca do życia ciągle ma otoczenie. Szukamy miejsc dobrze skomunikowanych z centrum i miejscami pracy, bezpiecznych, przyjaznych, zielonych.
Zainteresowanie Krakowem doskonale widać na rynku nieruchomości. Niemal w każdej dzielnicy miasta powstają nowe osiedla i apartamentowce.
– Do Bronowic mam duży sentyment, bo tu się wychowałem i znam wspaniałe atuty tego rejonu od wielu lat. Patrząc czysto inwestycyjnie na tę lokalizację, uważam, że głównym atutem Bronowic jest z jednej strony bliska odległość od centrum i świetne połączenia komunikacyjne, a z drugiej strony bliskość terenów zielonych, parków i lasów – mówi Maciej Trzmielewski, prezes spółki Imperial Capital, który swoje inwestycje często lokuje właśnie w tej dzielnicy. Mieszkania i apartamenty budowane w ramach Imperial Stawowa Residence wchodzą dopiero w drugi etap, a połowa mieszkań już jest sprzedana. Tymczasem firma planuje już budowę kolejnych lokali – tym razem plan obejmuje inwestycję w Bronowicach Małych.
Z Bronowic blisko do takich krakowskich zielonych atrakcji jak: Ojcowski Park Narodowy, Tenczyński Park Krajobrazowy, Park Młynówka Królewska czy – liczący ponad 422 hektary – Las Wolski. W lutym 2018 wywalczono, że na terenie fortu Bronowice powstanie park. Radni miejscy powiedzieli również „tak” pozostawieniu łąk w Toniach, które znajdują się ok. 600 m od Galerii Bronowice, zielonymi – już niebawem powstanie tam park rzeczny.
Trzmielewski zwraca również uwagę na fakt, że Bronowice kuszą potencjalnych mieszkańców ciekawymi inwestycjami i rozwiązaniami komunikacyjnymi. – Dzielnica ta leży bardzo blisko autostrady i lotniska w Balicach. Inwestycje w tej okolicy niewątpliwie pobudziła budowa układu komunikacyjnego przy ulicy Jasnogórskiej i Armii Krajowej. Dodatkową atrakcją jest planowana linia tramwajowa. Ma ona powstać do 2020 roku i docelowo będzie sięgać Galerii Bronowickiej. Bodźcem było też powstanie centrów handlowych, takich jak: Galeria Bronowice, IKEA, Castorama czy OBI. To zachęca ludzi do zamieszkania w tej okolicy.
Na przełomie 2018 i 2019 roku na terenie Bronowic ma powstać czteroperonowy przystanek PKP Kraków-Bronowice, na którym będą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne oraz składy Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Razem z tworzonymi tu trasami rowerowymi i dworcem autobusowym prawdopodobnie stworzą wspólnie zintegrowany węzeł przesiadkowy Bronowice, liczący 190 miejsc parkingowych. To nie będzie klasyczny parking „parkuj i jedź”; połączy wszystkie rodzaje transportu miejskiego i podmiejskiego w Krakowie. Będą z niego korzystać kierowcy (zaplanowano 190 miejsc postojowych), rowerzyści oraz pasażerowie krakowskiej komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej, a także pasażerowie kolei. W planach jest jeszcze budowa dworca wraz z poczekalnią, parking dla rowerów oraz stacja ładowania samochodów elektrycznych.
Powodów, dla których warto zamieszkać w Bronowicach, jest wiele. Ta dzielnica zachęca do poznania i osiedlenia na stałe. A oferta mieszkaniowa jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pewne jest jedno – przy wyborze miejsca do życia warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. To inwestycja na co najmniej kilkanaście lat.
Partner materiału: Imperial Stawowa Residence
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze