Kraków jest trzecim najchętniej wybieranym miejscem do życia w Polsce. Do Małopolski zjeżdżają studenci, informatycy, programiści, inżynierowie. I - jak wynika z danych Urzędu Statystycznego - coraz częściej osiedlają się w Bronowicach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

7787 – tyle mieszkań oddano do użytku w 2016 roku w Małopolsce. To nieco ponad 10 proc. wszystkich budynków mieszkalnych, jakie powstały w tym czasie w całej Polsce.

Kraków, mimo postępującej gentryfikacji (czyli wyprowadzek z centrów miast na ich obrzeża), coraz częściej staje się dla Polaków „tym” miastem. Miejscem, w którym osiedlają się młode małżeństwa, z którym przyszłość wiążą studenci, gdzie ludzie chcą i mogą się rozwijać, stawiać przed sobą nowe cele i wyzwania.

W ostatnich latach Kraków stał się jednym z najchętniej wybieranych miejsc w kraju do założenia własnego start-upu. Stolica Małopolski powoli wyrasta na jedno z najbardziej prężnych ośrodków z branży IT, koncentrując wokół siebie najlepszych specjalistów.

Swoje miejsce do życia

Zainteresowanie Krakowem doskonale widać na rynku nieruchomości. Niemal w każdej dzielnicy miasta powstają nowe osiedla i apartamentowce.

Krakowski Urząd Statystyczny podaje, że na 1000 zawartych małżeństw w mieście powstaje ponad 1350 mieszkań. Jak się okazuje, co dwudzieste piąte mieszkanie budowane w Krakowie powstaje w Bronowicach. Według danych serwisu otodom.pl Bronowice są atrakcyjniejszym miejscem do życia niż Grzegórzki, Wola Justowska, Prądnik Biały czy Podgórze. Bronowicom mieszkańców z roku na rok przybywa – od kilkudziesięciu do nawet stu rocznie.

Dlaczego? Bo największy wpływ na wybór miejsca do życia ciągle ma otoczenie. Szukamy miejsc dobrze skomunikowanych z centrum i miejscami pracy, bezpiecznych, przyjaznych, zielonych.

Mieszkać w sercu miasta

Bronowice od lat uważane są za takie właśnie miejsce. Dzielnica niezmiennie utrzymuje się na podium w takich kategoriach jak „najbezpieczniejszy” i „najczystszy rejon miasta”. Mieszkańcy zwracają również uwagę na wyjątkową relację, jaka łączy ich z sąsiadami. Nie bez powodu Bronowice znajdują się w ścisłej czołówce rankingów dotyczących największego zaufania do swoich sąsiadów.

Na komfort życia wpływa również dobry dojazd do najważniejszych ośrodków w mieście. Komunikacja miejska pozwala dojechać stąd do centrum Krakowa w zaledwie kilkanaście minut. Mieszkańcy mają do dyspozycji kilka bezpośrednich linii tramwajowych, odjeżdżających z położonych tutaj pętli Bronowice i Bronowice Małe oraz autobusów miejskich. Na przełomie 2018 i 2019 roku na terenie Bronowic ma powstać czteroperonowy przystanek PKP Kraków-Bronowice, na którym będą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne oraz składy Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Razem z tworzonymi tu trasami rowerowymi i dworcem autobusowym prawdopodobnie stworzą wspólnie zintegrowany węzeł przesiadkowy Bronowice, liczący 190 miejsc parkingowych w myśl idei „parkuj i jedź” (P&R). Połączy on wszystkie rodzaje transportu miejskiego i podmiejskiego w Krakowie. W planach jest jeszcze budowa dworca wraz z poczekalnią, parking dla rowerów oraz stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Bronowice: zagłębie biurowe i uczelniane

Co dziesiąte wybudowane mieszkanie buduje się z myślą o sprzedaży i wynajmie. Aż proc. krakowian swoje m2, które jednocześnie ma być źródłem utrzymania, decyduje się postawić w Bronowicach. To więcej niż ludzi decydujących się mieszkać na Podgórzu, Kazimierzu czy Prądniku Białym. Koronnym argumentem jest bliskość do najważniejszych w mieście ośrodków uczelnianych. Bronowice znajdują się tuż obok Miasteczka Studenckiego AGH, na obrzeżach którego znajdują się wydziały Akademii Górniczo-Hutniczej. W odległości kilkunastominutowej jazdy tramwajem znajdują się wydziały Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Pedagogicznego.

Jak się okazuje, drugą grupą docelową przyszłych lokatorów Bronowic są pracownicy okolicznych centrów biurowych i korporacji. Przy ul. Armii Krajowej powstał Principio, na ul. G. Zapolskiej – CBB. Bronowice to również idealne miejsce do mieszkania dla pracowników Bronowice Business Center. 

Przykładów można by mnożyć. Pewne jest jedno – przy wyborze miejsca do życia warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. To inwestycja na co najmniej kilkanaście lat.

embed

Partner materiału dom-bud.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Macie błąd na stronie, artykuł się nie wyświetla, już z 2 h ;)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0