"Żądamy opieki medycznej, nie watykańskiej", "Czy Polska ma być drugim Salwadorem?" - wykrzykiwały kobiety zgromadzone na krakowskim Rynku. W geście sprzeciwu wobec zaostrzenia ustawy aborcyjnej pod pomnikiem Mickiewicza zgromadziło się kilka tysięcy osób.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Gazeta Wyborcza” i „Wysokie Obcasy” wspierają #czarnyprotest, dlatego ten artykuł jest dostępny za darmo dla wszystkich.

– Chciałabym żyć w państwie, w którym mogę być bezpieczna o swoją ciążę, o swoją rodzinę, móc urodzić zdrowe dziecko. Mieć wybór – mówiła 25-letnia Ola.

Halina, 72 lata: – Przeżyłam w życiu różne rzeczy. Ale nie mogę pogodzić się z tym, z jaką pogardą i lekceważeniem politycy zwracają się do kobiet. Wyłączają im mikrofony, jak podczas ostatniej komisji. Odbierają środki dla fundacji i stowarzyszeń, które walczą z przemocą domową. Ministrowie robią, co chcą, żyją, jak chcą. A kobiety? Gdybyśmy wszystkie były w Sejmie, to same byśmy sobie nasze podstawowe prawa wywalczyły. Kiedyś ktoś mi powiedział, że to moje przychodzenie na manifestacje to tylko kropla w morzu. Ale morze składa się z kropli, prawda?

„Czarny protest”, czyli „Furia”

„Furia” – bo tak nazywała się manifestacja ma Rynku Głównym w Krakowie – zgromadziła kilka tysięcy osób. Rozpoczęła się od odczytania manifestu sformułowanego przez setki tysięcy kobiet w całej Polsce: „Żądamy pełni praw reprodukcyjnych. Żądamy utrzymania standardów opieki okołoporodowej. Żądamy dostępu do nowoczesnych metod antykoncepcyjnych i zabiegów sterylizacji, do legalnych metod usuwania ciąży. Żądamy dofinansowania in vitro, chcemy najnowszych badań prenatalnych”. Manifest odczytano w języku polskim i angielskim.

JAKUB PORZYCKI

Wspominano o odseparowaniu państwa od Kościoła, dostępie do rzetelnej edukacji seksualnej zgodnej z wiedzą naukową, lekcjach religii w parafiach i na koszt Kościoła. W kilkunastominutowym odczycie postulowano m.in. także zwiększenie funduszy przeznaczonych na walkę z przemocą domową, ściganie mowy nienawiści, wprowadzenie zabezpieczenia emerytalnego dla nieodpłatnej pracy kobiet i podniesienia progu alimentacyjnego.

„Moja macica – moja sprawa”

Na marszu przemawiały również kobiety niepełnosprawne, maturzystki. – Za półtora miesiąca mam maturę. Nie powinno mnie tu być. Ale w przestrzeni publicznej nie ma nikogo, kto by nas, młodych, reprezentował, walczył o naszą przyszłość – mówiła jedna ze zgromadzonych.

Wykrzykiwano: „Hańba! Posłowie budują piekło kobiet”, „Hipokryci, fanatycy, poczujecie gniew ulicy”, „Chcemy wyboru, nie terroru”, „Polki walczące, są nas tysiące”.

Na transparentach widać było hasła: „Solidarność naszą bronią”, „Rodzić z miłości, nie powinności”, „Stop przemocy wobec kobiet”, „Łapy precz od kompromisu”, „Moja macica – moja sprawa”, „No women, no kraj”, „Martwe rodzić nie będziemy”.

Wiele protestujących kobiet miało gwizdki, a także chochle lub patelnie.

„Chcemy zdrowia, nie zdrowasiek”

Podczas manifestacji odwoływano się również do opublikowanego listu medyków zrzeszonych w organizacji Lekarze Kobietom, którzy apelowali o zatrzymanie prac nad ustawą aborcyjną.

– Delegalizacja ustawy spowoduje, że Polki będą zmuszone stworzyć sobie podziemie aborcyjne. Będą bały się zachodzić w ciążę. Kobiety, zadajcie sobie pytanie: czy kiedykolwiek zdarzyło wam się nie pomyśleć, dać się ponieść emocjom, co spowodowało, że mogłybyście zajść w ciążę? Mężczyźni – czy uważacie, że wasze prezerwatywy są z NASA?

Głos zabrała również krakowska ginekolożka dr Bożena Jawień, która kategorycznie stwierdziła: – Klauzula sumienia nie powinna mieć miejsca.

Przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej kobiety zatańczyły do choreografii znanej z corocznej akcji „One Billion Rising – Nazywam się Miliard” walczącej z gwałtami wobec kobiet. „Czarny piątek” poparł również Krakowski Chór Rewolucyjny utworem „Solidarność naszą bronią”.

Projekt „Zatrzymać aborcję”

„Czarny piątek” to odpowiedź na planowane zaostrzenie ustawy aborcyjnej. Przypomnijmy: w poniedziałek 19 marca sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt obywatelski „Zatrzymać aborcję”. Trafił on do Sejmu bezpośrednio po apelu Konferencji Episkopatu Polski wydanym 14 marca. Duchowni zażądali rozpoczęcia procedowania w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego i zdelegalizowania aborcji w przypadku ciężkich, nieusuwalnych wad płodu. Projekt miał trafić do komisji polityki społecznej i rodziny. Planowano również głosowanie plenarne. Plany finalnie przeniesiono jednak na posiedzenie kwietniowe.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Brawo. Siła w nas kobietach . Nie ma mnie w PL obecnie ale wspierałam petycją, zrzutką i rozsyłając maile do przyjaciół . Wczoraj kraj w którym mieszkam podpisał konwencję antyprzemocową a mnie popłynęły łzy bezsilności i złości że mój ma w doopie kobiety, dzieci i rodziny i jeszcze próbuje w imię Boga zakazać decydowania o sobie. Kraj w którym mieszkam to kraj tak samo katolicki jak Polska ale tu sekta zwana Ordo I. została przegoniona w cholerę i tu kościół nie włazi butami gdzie i jak chce.....czy jest nadzieja dla Polski??!!!!
  @SGL
  jest nadzieja!
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Popieram kobiety. Jestem ojcem. Mam córki i chcę by same decydowały o swoim życiu , nie posłowie eunuchy.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  Polsce potrzeba przywódcy na miarę ...Tadeusza Kościuszki. On się na czarnej zarazie poznał.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  Hasło dnia widziane pod kurią krakowską na Franciszkańskiej:
  "SKROBNIJCIE SIĘ W ŁEB"
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  Czemu tylko kilka tysięcy przyszło to mało jak na mój kochany Krakow:(
  kocurna
  Byly w kosciele i modlily sie za grzechy kobiet,uczestniczacych w CZARNYM PROTESCIE.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0