Po artykule o ataku na samochód tunezyjskiego mieszkańca Grzegórzek inicjatywa "Witajcie w Krakowie" ogłosiła zbiórkę, dzięki której poszkodowany będzie mógł wstawić wybite szyby. Na zebranie potrzebnej kwoty wystarczyło kilka godzin.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przypomnijmy: tuż przed świętami Bożego Narodzenia nieznani sprawcy wybili cztery szyby w aucie należącym do polsko-tunezyjskiego małżeństwa, mieszkającego na Grzegórzkach.

To nie przypadek

Do zdarzenia doszło w nocy. Małżeństwo, które z obawy przed rasistowskimi atakami przeniosło się ze Śląska do Krakowa, utrzymuje, że incydent nie mógł być przypadkowy, a napastników było kilku – odgłos wybijanych szyb brzmiał krótko, z czego poszkodowani wnoszą, że sprawcy uderzyli we wszystkie szyby jednocześnie.

Przypuszczenia Hamzy i jego żony Klaudii (proszą, by nie podawać zbyt szczegółowych personaliów) potwierdzają okoliczni mieszkańcy i przedsiębiorcy, do których dotarła „Wyborcza”.

Opowiadają, że odkąd małżeństwo z małym dzieckiem wprowadziło się do jednego z bloków przy hali targowej, część sąsiadów zareagowała z niechęcią. – Narzekali między innymi, że obcokrajowiec zajął miejsce parkingowe – opowiadała jedna z naszych rozmówczyń.

Pomóżmy Hamzie i Klaudii

Sprawą zbulwersowani są członkowie inicjatywy „Witajcie w Krakowie”, zajmującej się m.in. pomocą uchodźcom. – Chciałabym powiedzieć, że nie wiem, jak do tego doszło, ale ostatnie badania, pokazujące stosunek krakowian do uchodźców, nie pozostawiają wątpliwości. Kraków bardzo niechętnie patrzy na przybyszów o innym niż biały kolorze skóry, a najbardziej niechętni są ludzie młodzi – komentuje Beata Kowalska, socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i członkini inicjatywy.

– Poszkodowanym trzeba po prostu pomóc, to nasz obowiązek – dodaje Aleksandra Lipczak, reporterka związana z „Witamy w Krakowie”.

Działacze założyli na wrzutka.pl profil „Naprawmy auto Hamzie” (zrzutka.pl/axjs3x), na którym zbierali pieniądze na remont auta. Potrzeba było około 2 tysięcy złotych. Wystarczyło kilka godzin, by tę kwotę zebrać. Zbiórka została już zamknięta.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Narzekali, że zajął miejsce parkingowe ? A potem idą do kościoła modląc się "i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom" - tylko co Hamza zawinił ?!
  już oceniałe(a)ś
  16
  1
  I tak to juz przez najblizszych pare lat bedzie....sku...synstwo wkupilo sie piecioma stowami, a odbiorcy zapomnieli, jak po 1981 roku Polacy byli goszczeni przez zgnily Zachod....
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  bo to patryjoci katoliccy po naukach
  Jana świętego nr 3 byli prosto po przyjęciu sakramentu komunii miłujący i ubagacający polską kur. kulturę
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zastanawia mnie jeszcze jedno - na budynku są kamery skierowane centralnie na ten samochód - nic nie zarejestrowały ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0