We wtorek 12 grudnia o godz. 20, w kinie Agrafka w Krakowie odbędzie się specjalna projekcja polsko-amerykańskiego filmu "Przy Planty 7/9". Pokaz uświetni spotkanie ze współreżyserem filmu i autorem zdjęć - Michałem Jaskulskim.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Premiera kinowa filmu pt.: „Przy Planty 7/9” w reżyserii Michał Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera odbyła się 8 grudnia. Film można obejrzeć w miastach w całej Polsce. „Przy Planty 7/9” pokazywany był na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, gdzie zdobył liczne nagrody.

Symbol polskiego powojennego antysemityzmu

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ocalałych z Holocaustu Żydów mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta, przy ul. Planty 7/9. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe. Wraz z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory: zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów.

Wspólne spojrzenie na historię 

Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma także swoją cenę. Reżyserzy filmu – polski katolik i amerykański Żyd – przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu kieleckiego. W filmie przedstawiają widzom historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością. Światowa premiera filmu odbyła się 22 czerwca 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Projekcja filmu w języku polskim z angielskimi napisami.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem