W województwie małopolskim mieszka najwięcej z całej Polski osób powyżej 65. roku życia. Czy mieszkańcy Krakowa wiedzą, gdzie i do kogo mogą zwrócić się o pomoc, której z powodu wieku będą potrzebować? - o to m.in. pytamy w ankiecie, która została dołączona do dzisiejszej "Gazety Wyborczej".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

30 października do „Gazety Wyborczej” dodajemy ankietę, dzięki której pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie lepiej poznają potrzeby starszych mieszkańców miasta.

Już dziś mieszkańcy Małopolski żyją najdłużej z całej Polski. A będzie ich z każdym rokiem przybywać. Tych w wieku powyżej 65 lat w 2020 r. będzie blisko 600 tys., a w 2050 r. już ponad milion.

Odpowiedzialność dzieci

Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego do 2035 r. w regionie zacznie brakować osób, które mogłyby się nimi opiekować. A już dziś, jak mówią pracownicy MOPS, są takie rodziny, w których np. ponad 80-letnia mama i jej o 20 lat młodsza córka nie są w stanie funkcjonować bez wsparcia – obydwie z powodu choroby. 

Inny ważny temat, o który pytamy w ankiecie, to odpowiedzialność dzieci za starszych rodziców. W społeczeństwie nie jest kwestionowany fakt, że to rodzice odpowiadają za małe dzieci. Ale czy jest zrozumienie, że przychodzi taki czas w życiu, w którym trzeba się opiekować starszymi rodzicami? Dlatego zadajemy pytania, co powinno być obowiązkiem dzieci, a co opieki społecznej.

Wypełnij, wyślij

Ankiety zostały dziś dołączone do „Gazety Wyborczej”. Będziemy je też rozdawać w urzędach i aptekach. Można je też wypełnić w internecie – KLIKNIJ >>.

Na odpowiedzi czekamy do 15 listopada. Wypełnione ankiety można odesłać pocztą na adres: „Gazeta Wyborcza”, ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków, albo oddać osobiście w sekretariacie krakowskiej „GW” przy ul. Cystersów 9, który jest czynny w dni powszednie w godz. 9-17.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  W naszym kraju największe zainteresowanie władz dotyczy płodów, zaś w stosunku do osób, które już na tym świecie są, zainteresowanie wszelkich instytucji maleje. Co do opieki nad ludźmi starszymi, niezdolnymi z powodu choroby, bądź wieku, do samodzielnego funkcjonowania, jest fatalnie. Moją Matkę wypisano ze szpitala w stanie całkowitej bezradności - niemożność poruszania się itd., z wpisem w karcie: "pacjentka w stanie ogólnym dobrym"! A MOPS zainteresowany przed podjęciem jakichkolwiek działań jest AKTEM WŁASNOŚCI MIESZKANIA!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0