O godzinie 8 rano w niedzielę zmieniły się zasady, według których działa nocna i świąteczna opieka medyczna. Czy uda się uniknąć zamieszania?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czy masz problem z dostępem do nocnej lub świątecznej opieki medycznej? Poinformuj nas! Wyślij e-mail (redakcja@krakow.agora.pl) lub wiadomość na Facebooku bądź zadzwoń - 12 62 95 231. 

Jeśli dziecko w weekend zacznie boleć ucho, do jakiej przychodni jechać? Czy będzie tam pediatra? Czy chore dzieci będą stać w tej samej kolejce do lekarza co osoby dorosłe?

1 października zaczęła obowiązywać nowa sieć szpitali. Jednocześnie zmieniają się zasady nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a co za tym idzie – zmienia się lista miejsc, do których w weekendy czy święta mogą się zgłaszać pacjenci.

24-godzinny numer alarmowy

NFZ w piątek nie krył: – Spodziewamy się sporo zamieszania.

Dlatego Fundusz uruchomił 24-godzinny numer alarmowy, pod który mogą dzwonić pacjenci. Jak zastrzega NFZ: dzwonić tam można z pytaniami dotyczącymi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a nie ogólnie reformy zdrowia. Pod numerem 12 29 88 219 pacjenci uzyskają informacje, które szpitale czy przychodnie są czynne, gdzie się zgłosić po pomoc, jak wezwać lekarza na wizytę domową.

Pod tym numerem telefonu rodzice mogą zapytać, gdzie przyjmują w weekend i w nocy pediatrzy.

Dlaczego to tak istotne? Bo zgodnie z reformą zdrowia nie ma obowiązku zatrudnienia pediatry. Dziecko może zbadać lekarz pierwszego kontaktu, więc placówki zdrowia mogą, ale nie muszą się decydować na dyżury lekarzy pediatrów. Wielu rodziców nie wyobraża sobie tego, ale NFZ na razie nie ma pełnej i ostatecznej informacji o placówkach, które zatrudnią pediatrów.

48 placówek

Pacjenci będą też mogli sprawdzić, jakie szpitale najbliżej ich miejsca zamieszkania mają obowiązek ich przyjąć. W całej Małopolsce jest to 48 placówek.

W Krakowie do sieci szpitali, które mają obowiązek zapewnienia nocnej i świątecznej pomocy, zakwalifikowały się Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika (może okazać się jedynym w Krakowie, w którym będą przyjmować pediatrzy), szpitale im. Dietla, im. Żeromskiego, im. Rydygiera, św. Rafała, Narutowicza i Jana Pawła II. Oprócz nich czynne mają być jeszcze dwie przychodnie.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna od 1 października 2017 r. [LISTA, MAPA]

Lista placówek, które będą pełnić dyżury od 1 października, jest dostępna na naszej stronie krakow.wyborcza.pl.

Rzecz najważniejsza: nowi świadczeniodawcy będą przyjmować pacjentów od niedzieli 1 października od godz. 8 rano. W sobotę i w nocy z soboty na niedzielę czynne mają być jeszcze dotychczasowe przychodnie i szpitale.

O co pytają pacjenci

Jakie pytania najczęściej zadają pacjenci odnośnie do nowego systemu opieki nocnej i świątecznej?

1. Czy do nocnej opieki można się zgłosić na zastrzyk?

W ramach opieki pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

2. Co z wizytami domowymi?

Lekarz dyżurujący w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej udziela porad: w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta i telefonicznie. Wizyty domowe odbywają się w przypadkach uzasadnionych medycznie. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu pacjenta – informuje NFZ.

3. Co zrobić, gdy wygodniej dojechać z domu do szpitala im. Rydygiera, a nasza ulica przypisana jest np. do szpitala im. Żeromskiego? Czy można wybrać miejsce, gdzie będziemy korzystać z opieki?

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest potrzebującym bez względu na miejsce zamieszkania lub pobytu.

4. Czy wszystkie szpitale sieciowe w Krakowie będą przyjmować pacjentów w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej?

Tylko szpitale o charakterze ogólnopolskim czy pulmonologicznym takiego zadania nie będą realizować.

5. Czy nadal będzie podział na nocną opiekę i na SOR-y?

Tak, po 1 października nie zmieniają się zasady organizacji opieki i pomocy doraźnej. Pacjenci z lżejszymi dolegliwościami zgłaszają się do wybranego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Są to sytuacje nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy lub gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. W stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego pacjent zgłasza się do szpitalnego oddziału ratunkowego lub wzywa pogotowie.

Z innymi pytaniami można przez całą dobę dzwonić do NFZ.

Czekamy na listy

Jak funkcjonuje służba zdrowia po reformie? Piszcie do nas na adres: redakcja@krakow.agora.pl lub na Facebooku (www.facebook.com/krakowwyborcza)

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem