Czy Kraków powinien bać się festiwali? Czy w smart city będziemy się czuć bezpiecznie? - na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas krakowskiej edycji "Pracowni miast". Zapraszamy w środę 30 listopada do Międzynarodowego Centrum Kultury (Rynek Główny 25).
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie ma miesiąca w Krakowie bez festiwalu. Mamy festiwale teatralne, filmowe, muzyczne, performerskie, te poświęcone sztuce i te szeroko rozumianej kulturze masowej. Czy kultura poza wydarzeniami festiwalowymi przestaje istnieć? Czy grozi nam festiwalizacja? Wielu badaczy podkreśla negatywne oddziaływanie festiwali na codzienną kulturalną tkankę miasta (domy kultury, koncerty, spotkania z artystami, warsztaty), ale nawet ci najbardziej krytyczni dostrzegają potencjał promocyjny tego typu artystycznych festynów.

Podczas "Pracowni miast" poświęconej krakowskim festiwalom przyjrzymy się miejskiej strategii kulturalnej, zastanowimy się nad tym, które festiwale przynoszą miastu i jego mieszkańcom najwięcej korzyści (kulturalnych, promocyjnych, finansowych). Pokażemy, jak festiwale sprawdzają się w innych europejskich miastach. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy Kraków powinien być drugim Edynburgiem, który z festiwali uczynił swoją markę. Dyskusja "Czy Kraków powinien bać się festiwali" rozpocznie się w MCK o godz. 13.15.

Wcześniej jednak porozmawiamy o bezpieczeństwie w inteligentnym mieście przyszłości. Zastanowimy się, jak inteligentne urządzenia mogą zmieniać miejską egzystencję (tu zwrócimy uwagę na transport, ochronę środowiska, komunikację). Czy w naszpikowanym elektroniką mieście będziemy się czuć bezpiecznie? W trakcie panelu "Kraków - inteligentne i bezpieczne miasto przyszłości" (początek o godz. 11) porozmawiamy również o potrzebach i potencjale działającej w Krakowie społeczności startupowej oraz współpracy między młodymi kreatywnymi ludźmi, uczelniami a miastem.

Podczas konferencji zaprezentujemy również wnioski z warsztatów, które odbędą się dzień wcześniej. Warsztaty są zamknięte, grono zaproszonych ekspertów zmierzy się z dwoma tematami. Pierwszy z nich dotyczyć będzie zagospodarowania przestrzeni pod wiaduktem kolejowym na Grzegórzkach, drugi - projektu Systemu Informacji Miejskiej dla Krakowa.

"Pracownia miast" to akcja społeczna "Gazety Wyborczej", którą prowadzimy od 2014 roku. To miejsce dialogu i wymiany opinii między samorządowcami, mieszkańcami oraz ekspertami, społecznikami, przedstawicielami rządu, świata biznesu i kultury.

Udział w obydwu panelach "Pracowni miast" jest bezpłatny. Prosimy jednak o wcześniejszą rejestrację:

Panel 1. "Kraków - inteligentne i bezpieczne miasto przyszłości" ( KLIKNIJ TUTAJ, ABY SIĘ ZAREJESTROWAĆ ).

Panel 2. "Czy Kraków powinien bać się festiwali? ( KLIKNIJ TUTAJ, ABY SIĘ ZAREJESTROWAĆ ).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem