Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W kawiarni Cheder w Krakowie Kaja Puto, publicystka i wydawczyni związana z wydawnictwem Ha!art., oraz pisarz Ziemowit Szczerek byli gośćmi kolejnego spotkania z cyklu "Wyborcza na żywo". Rozmowę moderował Łukasz Grzesiczak, dziennikarz "Wyborczej".

Goście mówili o aktualnej sytuacji politycznej, o tym, czy Polska jest źródłem cierpień, radości albo dumy. Rozmawiali także o stosunku Polaków do uchodźców oraz dramatycznym stanie polskiego czytelnictwa.

Dyszą żądzą zemsty

Sporo czasu poświęcono też polityce. - Wielu zdziwiło się, że za wroga mógłby dzisiaj uchodzić nawet niemiecki wegetarianin na rowerze. To, co najbardziej mnie niepokoi, to uruchamianie antyniemieckiej, antysemickiej, wrogo nastawionej do uchodźców retoryki - mówiła Kaja Puto.

Ziemowit Szczerek dodawał: - Nowo dochodzący do władzy dyszą żądzą zemsty. Ale brak im kadr. Przypadkowi, nieprzygotowani do rządzenia ludzie zastępują fachowców. Osobiście nie wierzę, aby w głębi duszy Kaczyński odrzucał demokrację, ale on zupełnie nie rozumie idei, potrzeby konsultacji społecznych przed podjęciem decyzji. Polska jest dla mnie źródłem radości, ale nie podoba mi się, kiedy ktoś próbuje mi w sposób łopatologiczny tłumaczyć, jaka ona powinna być, kiedy cokolwiek próbuje mi się odgórnie narzucać - mówił Szczerek.

Wyborcza na żywo. Kaja Puto i Ziemowit Szczerek o Polsce i politykach

I dodał jeszcze: - Cieszę się, że istnieje KOD, organizacja, która jednoczy niezadowolonych z rządów nowej władzy. Ale gdyby ktoś zapytał mnie teraz, na kogo będę głosował w wyborach, nie potrafiłbym takiej partii wskazać. W centrum sceny politycznej wytworzyła się pustka.

Kaja Puto: - Mam wrażenie, że np. Platforma Obywatelska pod przywództwem Grzegorza Schetyny chciałaby dziś odzyskać przychylność Kościoła. A Nowoczesna głosi hasła jak PO u początków swojego istnienia.

Gazeta Pisarzy

Spotkanie z Kają Puto i Ziemowitem Szczerkiem odbyło się w ramach realizowanego z inspiracji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 projektu "Gazeta Pisarzy".

Zwieńczeniem spotkań literackich organizowanych w całym kraju będzie specjalny numer ogólnopolskiej "Gazety Wyborczej" zredagowany przez najlepszych polskich pisarzy, który ukaże się 23 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Książki. 22 kwietnia Kaja Puto i Ziemowit Szczerek będą też bohaterami piątkowego "Magazynu Krakowskiego".

"Wyborcza na żywo" to spotkania z dziennikarzami lub publicystami którzy goszczą na łamach. Rozmawiamy o sprawach lokalnych, jak i na tematy polityczne, gospodarcze, kulturalne. Zapowiedzi spotkań publikujemy na stronach lokalnych i na wyborcza.pl/nazywo

Rynek GłównyRynek Główny JAKUB OCIEPA Wszystkie nasze artykuły znajdziesz na Twitterze , jesteśmy także na Facebooku . Dołącz do nas, dyskutuj i dziel się opiniami. Listy: redakcja@krakow.agora.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.