Do kogo należał rok 2022? Wspólnie z Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej zachęcamy do wyboru najlepszych piłkarzy i trenerów. 31 stycznia to ostatni dzień głosowania.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wygląda na to, że czeka nas trudne zadanie, trzeba dokonać problematycznych wyborów, bo w małopolskiej piłce od czasu do czasu wszystko staje na głowie. Spadają drużyny, które nigdy miały nie spaść. O awans grają ci, którzy mieli bronić się przed spadkiem.

I tym mocniej liczymy na nieoczywiste rozstrzygnięcia w plebiscycie.

Osiem kategorii

Nagrodzimy laureatów w ośmiu kategoriach. Piłkarza roku, trenera roku i młodzieżowca roku chcemy wybrać wspólnie z państwem, czytelnikami „Wyborczej".

Głosować można pod poniższymi linkami:

 • GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

Wspólnie z ekspertami wybraliśmy kandydatów. Polski Związek Piłki Nożnej od niedawna za szczebel zawodowy, nieamatorski uznaje cztery pierwsze poziomy rozgrywek, dlatego w tym roku o miano piłkarza roku będą rywalizować zawodnicy od Ekstraklasy po III ligę. Zasada jest niezmienna od lat: w im wyższej lidze gra dany zespół, tym więcej ma przedstawicieli wśród nominowanych.

Co zrozumiałe, najwięcej nominacji otrzymali więc przedstawiciele ekstraklasowej Cracovii. Trochę mniej - pierwszoligowcy z Bruk-Betu Termaliki Nieciecza, Puszczy Niepołomice, Sandecji i Wisły Kraków. Są też kandydaci z Garbarni i Hutnika, a także Wieczystej, Podhala, Unii Tarnów i rezerw Cracovii.

Głosować można do 31 stycznia do godz. 23.59.

Wybierzemy też piłkarkę roku, talent wśród piłkarek, trenera drużyny kobiecej, najlepszego piłkarza lig regionalnych (od IV ligi) i trenera wychowawcę młodzieży. Jednak o tym, kto wygra w tych kategoriach, przesądzą głosy ekspertów – cenionych w świecie małopolskiej piłki trenerów i byłych zawodników.

Rok słodko-kwaśny

Nie ma co czarować, to nie był rok usłany różami. Od jednego z trenerów usłyszeliśmy, że był słodko-kwaśny. Niektórzy do dziś głowią się, dlaczego za żadne skarby nie mogą znaleźć hasła "Wisła Kraków" w tabeli ekstraklasy. Dopiero po chwili przychodzi otrzeźwienie: przecież Wisła po 26 latach gry w elicie spadła na jej zaplecze.

Spadł z niej też Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Próby ratowania drużyny trwały do samego końca i mimo wszystko zabrakło niewiele. Po zimowych zmianach Bruk-Bet zdobył wiosną więcej punktów od... dziesięciu drużyn ekstraklasy. To nie wystarczyło, straty z jesieni były zbyt duże.

Jako że piłkarskie życie uwielbia nieoczywiste rozwiązania, to ani Bruk-Bet, ani Wisła nie jest dziś najwyżej sklasyfikowaną małopolską drużyną w I lidze. Po awans w sensacyjnym stylu ruszyła Puszcza Niepołomice, która przecież początek roku miała bardzo wyboisty, wiosną broniła się przed spadkiem.

Gorzej jest z Sandecją. W Nowym Sączu wiosną też zaczęto szeptać o możliwym powrocie do ekstraklasy, ale jesienią przyszło otrzeźwienie. We wrześniu zmienił się trener, ale zespół prowadzony przez Stanislava Vargę zajmuje ostatnie miejsce w tabeli. Plan na nowy rok: uciec spod topora.

Nudy nie lubimy

Z drugiej ligi miał zlecieć Hutnik. Zajął pozycję spadkową, ale nagle dostał prezent od losu. Z rozgrywek wycofały się Wigry Suwałki, a zespół z Nowej Huty mógł zająć ich miejsce. Dziś znów walczy o utrzymanie. Zajmuje przedostatnie miejsce, jest sąsiadem w tabeli... Garbarni Kraków.

Ciekawie jest w III lidze. Oklejona gwiazdami Wieczysta Kraków miała pewnym krokiem pomaszerować po kolejny awans, ale szybko trafiła na wyboje. Trzeba było wdrożyć plan awaryjny, zmienić trenera, zatrudnić kolejnych doświadczonych zawodników. Droga jest jeszcze długa.

Drużynę w II lidze chce jednak też mieć Cracovia. Zespół rezerw tego klubu przed rundą jesienną traci jednak punkt do Wieczystej i cztery do lidera ŁKS-u Łagów.

Małopolska piłka nie znosi nudy i tym bardziej liczymy na państwa głosy! Puchary wręczymy 7 lutego podczas gali w Pałacu Krzysztofory, o wynikach tego dnia poinformujemy też na krakow.wyborcza.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  dzieki, ze robicie ten plebiscyt, jedna z nielicznych okazji na docenienie szczegolnie mlodszych pilkarzy
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Dajcie spokój, tyle jest zawodów, dlaczego akurat na piłkarzy mamy głosować?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Kogo to obchodzi? Czy to naprawdę zasługuje na "konkurs"?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Chyba największe miernoty.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1