W 19. Cracovia Maratonie wystartują biegacze amatorzy z Rosji oraz Białorusi, o ile posiadają pozwolenie na pobyt stały w Polsce. Początkowo organizatorzy planowali zakazać uczestnictwa w zawodach wszystkim obywatelom tych dwóch krajów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sprawa ma oczywiście związek z putinowską agresją na Ukrainę. Organizatorzy od początku powoływali się na sankcje nałożone na rosyjskich i białoruskich biegaczy przez światową organizację World Athletics (dawniej IAAF).

Kontrowersje wokół Cracovia Marartonu

Decyzja o wykluczeniu wszystkich biegaczy z Rosji i Białorusi wzbudziła jednak spore kontrowersje. O ile nikt nie ma wątpliwości w przypadku zawodowców, to jednak wykluczenie amatorów, zwłaszcza Białorusinów mieszkających w Polsce, budziło sprzeciw. 

Sporo obywateli tego kraju mieszka w samym Krakowie, wielu z nich uciekło tu właśnie przed reżimem Łukaszenki. Po sfałszowanych przez białoruskiego dyktatora wyborach organizowali manifestacje w Krakowie, biorą też licznie udział w ostatnich antyputinowskich demonstracjach w mieście.

Kto może wystartować w 19. Cracovia Maratonie?

W poniedziałek 4 marca organizatorzy biegu poinformowali o zmianie decyzji. Na starcie maratonu i biegów towarzyszących będą mogły stanąć osoby pochodzące z Białorusi i Rosji posiadające zezwolenie na pobyt stały w Polsce (np. kartę stałego pobytu).

W komunikacie Zarządu Infrastruktury Sportowej czytamy m.in., że organizacja World Athletics doprecyzowała stanowisko w sprawie sankcji: "Poinformowała nas, że podjęta 1 marca decyzja dotyczy jedynie zawodów World Athletics Series. Do grupy tych zawodów nie należy Cracovia Maraton".

Apel o zachowanie kultury wypowiedzi

I dalej: "Decyzja o wykluczeniu zawodników z Rosji i Białorusi z naszych imprez biegowych (19. Cracovia Maraton oraz wydarzeń towarzyszących) nie była dla nas prosta, ale zdecydowaliśmy się na ten krok w geście solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami, Ukraińcami, którzy w ostatnich dniach doświadczają ze strony Federacji Rosyjskiej przemocy i agresji militarnej na niespotykaną skalę. Wsłuchując się w liczne głosy wyrażające brak poparcia dla działań wojennych od osób pochodzenia białoruskiego i rosyjskiego od lat związanych z naszym krajem i miastem, postanowiliśmy zawęzić zakres naszych decyzji".

Organizatorzy napisali też, że są "zaniepokojeni ilością negatywnych emocji i komentarzy, jakie pojawiły się w tej sprawie". I zaapelowali "o zachowanie kultury wypowiedzi i przestrzeganie podstawowych standardów komunikacji".

19. Cracovia Maraton odbędzie się 24 kwietnia. W 2020 i 2021 r. imprezę trzeba było odwołać ze względu na pandemię.

Organizatorzy zapraszają do bezpłatnego startu Ukraińców.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
" 19. Cracovia Maraton odbędzie się 24 marca. "
Jak 24 marca, jak 24 kwietnia?
Redakcja @bartek.szafran
Oczywiście, poprawiamy. Dziękujemy!
już oceniałe(a)ś
0
0